Fenerbahçe'nin play-off'ta büyük üstünlüğü

Fenerbahçe'nin play-off'ta büyük üstünlüğü
Fenerbahçe'nin play-off'ta büyük üstünlüğü
Türkiye Basketbol Ligi'nde (TBL) Galatasaray Liv Hospital'ı eleyerek yarı finale çıkan Fenerbahçe Ülker, rakibi karşısında 12 yıldır play-off serisi kaybetmiyor.

İSTANBUL - Ülker Sports Arena'da rakibini dün oynanan play-off çeyrek final son maçında 67-59 yenerek yarı finale çıkan Fenerbahçe Ülker, rakibi karşısındaki play-off üstünlüğünü sürdürdü.

İki takım arasında oynanan son 4 play-off eşleşmesini de sarı-lacivertliler kazanırken, Galatasaray en son 2002-2003 sezonunda rakibini elemeyi başarmıştı. O sezonun çeyrek final serisinde sarı-kırmızılı takım rakibini 3-2'yle geçerek yarı finale yükseldi. Sarı-kırmızlılar yarı finalde o zamanki adıyla Efes Pilsen'e elendi.

100. YIL ŞAMPİYONLUĞUNDA DA ELEDİ

Sarı-lacivertliler, 100. yılını yaşadığı 2006-2007 sezonunda da Galatasaray'ı play-off'ta elemeyi başardı. Aydın Örs yönetiminde 100. yılında şampiyonluğa ulaştığı sezonda Fenerbahçe Ülker, rakibine yarı finalde şans tanımadı. Normal sezonda iki maçı da kazandığı için seriye 1-0 önde başlayan sarı-lacivertliler, Murat Özyer yönetimindeki rakibini 3-0'la geçerek finale yükseldi. Sarı-lacivertliler finalde ise Efes Pilsen'i yenerek mutlu sona ulaştı.

FİNALLERİ KAYBETTİ

Fenerbahçe Ülker, 2010-2011 ve 2013-2014 sezonlarında şampiyonluk için mücadele ettiği sarı-kırmızılılara karşı iki final serisini de kazandı.

Çekişmeli geçen 2010-2011 play-off serisinde sarı-lacivertliler, rakibini 6 maç sonunda mağlup etmeyi başardı. Rakibini 4-2'yle geçen Fenerabahçe Ülker, 2010-2011 sezonu şampiyonluğuna uzandı. Geçen sezon bu iki takım yine play-off finalinde karşılaştı. Takımların birbirine deplasmanda üstünlük sağlayamadığı serinin ilk 6 maçında 3-3'lük eşitlik ortaya çıktı. Final serisinin Ülker Sports Arena'da oynanması gereken son maçına sarı-kırmızılı takım yönetim kararıyla sahaya çıkmama kararı aldı. Böylelikle son maçı federasyon kararıyla hükmen 20-0 kazanan Fenerbahçe Ülker, seriyi 4-3 kazanarak Zeljko Obradovic yönetiminde şampiyon oldu.

Bu sezon da play-off çeyrek finalinde yine gülen Fenerbahçe Ülker oldu. Fenerbahçe Ülker, 3 maç sonunda seriyi 2-1 kazandı ve sarı-kırmızılıların rakibi karşısında play-off serisi kazanma hasreti devam etti. (AA)