Fenerbahçe'ye 8 milyon TL'lik fatura

Fenerbahçe'ye 8 milyon TL'lik fatura
Fenerbahçe'ye 8 milyon TL'lik fatura
İddialı bir takım kurmak isteyen ve transfer dönemine hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe, kadrosunda olan 15 yabancı futbolcuyla yeni sezona girerse, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) 8 milyon TL ödemek zorunda kalacak.

İSTANBUL - TFF'nin yeni kuralıyla Spor Toto Süper Lig ekipleri bu sezon 28 kişilk kadrosunda en fazla 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek. Şu ana kadar kadrosunu Jose Fernandao, Simon Kjaer, Fabiano Ribeiro, Abdoulaye Ba, Luis Nani, Josef de Souza ve Robin Van Persie'yle güçlendiren sarı-lacivertlilerin yabancı futbolcu sayısı bu isimlerle 15'e çıktı.

TFF'nin yeni sistemiyle kulüpler kadrolarında bulunan her yabancı futbolcu için federasyona "Yerli Futbolcu Teşvik Fonu" adı altında para ödemek zorunda kalacak. Kadrosunda 14 yabancı bulunan ekipler, TFF'ye 6 milyon TL ödeyecek. Bu yabancılardan birisi kaleci ise TFF'ye ekstradan bir milyon TL daha verilecek. Sarı-lacivertliler, bu 15 futbolcunun üzerine aldığı her yabancı için ise federasyona 1 milyon TL yatıracak.

Geçen sezon başka takımlarda kiralık oynayan Miroslav Stoch ve Samuel Holmen ile tekrar A takıma alınan Milos Krasic'in de sarı-lacivertlilere katılmasıyla Fenerbahçe 'de yabancı futbolcu sayısı şimdilik 15 oldu. Yabancı futbolculardan sadece Emmanuel Emenike'yle yollarını ayıran Fenerbahçe'nin kadrosunda bir de yabancı kaleci bulunuyor. Bu durumda sarı-lacivertli kulüp, TFF'ye 8 milyon TL ödemek zorunda kalacak.

14 YABANCI SINIRI

Yeni kurala göre kulüpler, istedikleri kadar yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabiliyor. Takımlar aldıkları yabancılardan ise en fazla 14'ünü kullanabilecek. Buna göre Fenerbahçe eğer kadrosundaki yabancılardan bazılarını elinden çıkarmazsa, bu futbolculardan birini oynatamayacak.

Sarı-lacivertlilerin şu anda kadrosunda bulunan 15 yabancı futbolcu şöyle:
Diego Ribas, Jose Fernandao, Fabiano Ribeiro, Josef de Souza (Brezilya), Moussa Sow, Abdoulaye Ba (Senegal), Simon Kjaer (Danimarka), Raul Meireles, Bruno Alves, Luis Nani (Portekiz), Michal Kadlec (Çek Cumhuriyeti), Robin Van Persie (Hollanda), Miroslav Stoch (Slovakya), Samuel Holmen (İsveç), Milos Krasic (Sırbistan).

PORTEKİZCE KONUŞANLARIN SAYISI ARTTI

Şu anda kadrosunda 4 Brezilyalı ile 3 Portekizli futbolcu bulunan sarı-lacivertlilerde, teknik direktör Vitor Pereira'yla beraber Portekizce konuşanların sayısı 8'i buldu. Geçen sezon ana dili Portekizce olan sadece iki futbolcusu bulunan sarı-lacivertlilerde, bu sezon bu dili konuşan 8 futbolcu olacak.

Futbolcuların yanı sıra teknik kadroda bulunan 3 Portekizli antrenörle ana dili Portekizce olanların sayıyı 11 oldu. (AA)