Fener'de Aurelio tamam

Fenerbahçe, transferi tartışmalara neden olan Marco Aurelio ile üç yıllık sözleşme imzaladı. Sarı-Lacivertli kulübün genel sekreteri Vedat Olcay, Brezilyalı oyuncunun transferi için Futbol Federasyonu'ndan onay aldıklarını belirterek, "Kendisi üç yıl boyunca Fenerbahçe forması giyecek.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe, transferi tartışmalara neden olan Marco Aurelio ile üç yıllık sözleşme imzaladı. Sarı-Lacivertli kulübün genel sekreteri Vedat Olcay, Brezilyalı oyuncunun transferi için Futbol Federasyonu'ndan onay aldıklarını belirterek, "Kendisi üç yıl boyunca Fenerbahçe forması giyecek. Lisansını da aldığımıza göre herhangi bir sorun yok" açıklamasını yaptı. Yönetici Hakan Bilal Kutlualp ise, Aurelio'nun daha önce Gençlerbirliği ile sözleşme imzalamasının hukuki bir geçerliliği olmadığını ifade ederek, "1 milyon dolar tazminat ödeyeceğiz diye bir şey yok. Federasyona başvurumuzu yaptık ve oyuncunun lisansını aldık. Hepsi bu kadar" diye konuştu.
Balayını yarıda kesip Fenerbahçe'ye ikinci imzayı atan Marco Aurelio çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Birçok kulüpten teklif vardı. Ancak Fenerbahçe'yi seçerek doğru bir tercih yaptım" dedi. Bu transferin kilit isimlerinden oyuncu menajeri Bayram Tutumlu da, Aurelio'nun Brezilya'daki eski kulübünün Gençlerbirliği'ni kandırmış olabileceğini savundu. Dün Ankara'da Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i ziyaret eden başkan
Aziz Yıldırım, Aurelio konusunda hiçbir pürüz olmadığını kaydederek,
"Federasyon bu sözleşmede herhangi bir sakınca olmadığını bize iletti. Biz de bu oyuncuyu renklerimize bağladık" demekle yetindi.
Cavcav: Hakkımızı alacağız
Öte yandan Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Fenerbahçe'yi FIFA'ya şikayet edeceklerini kaydederek, "Aurelio ile daha önce sözleşme yaptık. Başka bir kulüple anlaştığı için bize 1 milyon dolar tazminat ödemek zorunda. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" ifadesini kullandı.
Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu Başkanı Kemal Kaya ise, 15 Haziran'da başlayan transfer sezonunundan önce yapılan sözleşmelerin Türkiye'deki yönetmelikler açısından hukuki yaptırımının olmadığını belirterek, "Fenerbahçe, sözleşmesini bu tarihten sonra imzalattığı için, bizce bu sözleşme geçerlidir. Ancak Gençlerbirliği'nin yaptığı ön sözleşmenin de tazminat hakkı saklıdır" yorumunu yaptı. Kaya, "İlhan Cavcav'la görüştük. Gençlerbirliği elindeki belgeleri pazartesi günü bize iletecek ve bizim aracılığımızla FIFA'ya şikayette bulunacak" diyerek tartışmanın henüz bitmediğinin işaretlerini verdi.