Fener'de 'iç savaş' bitmek bilmiyor

Fenerbahçe, Türkiye gibi... Kaossuz yaşamak ona zor geliyor. Fark etmiyor; bazen futbol takımı sahne alıyor, bazen de yönetim...

İSTANBUL - Fenerbahçe, Türkiye gibi... Kaossuz yaşamak ona zor geliyor. Fark etmiyor; bazen futbol takımı sahne alıyor, bazen de yönetim... İlginçtir, bu aralar ikisi de gündemde. Bir yanda ligde en yakın rakibinden altı puan önde olmasına karşın istifası istenen Zico var, öte yandan da atv'de yayımlanan 'Santra' programında yaptığı açıklamalarıyla gündem yaratan Başkan Aziz Yıldırım. Hamle sırası başkanın, konuşmaları sırasında hedef aldığı iki kişi, Sadettin Saran ve Tahir Kıran'daydı ve iki eski yönetici, farklı farklı mecralarda 'cevap haklarını' kullandılar.
Önceki gece Kanal D'de yayımlanan '32. Gün'e açıklamalarda bulunan Sadettin Saran, öncelikle kendisine ilişkin ihraç kararına itiraz edeceğini belirterek, "Fenerbahçe kimsenin malı değildir. Üyeler teveccüh gösterirse başkanlık için aday olurum" dedi.
Rus oyuncu Besçasnıh'ın transferinde dikkatsiz davrandığı gerekçesiyle kulüpten ihraç edilen Saran, karara itiraz edeceğini, yargı yoluna gidebilmesi için de Fenerbahçe Genel Kurulu'nda ihraç kararının onaylanması gerektiğini ifade ederken genel kurulun en erken mayıs ayında toplanacağını, kendisinin de kararın onaylanmasının ardından yargıya başvuracağını söyledi.
Saran, "Olumlu sonuç aldığınız takdirde ilk seçimde aday olacak mısınız?" sorusuna verdiği yanıtta özetle şunları kaydetti: "Benim böyle bir hedefim var. Ama o hedefe ulaşmak için de her yol mubahtır diye hiçbir zaman düşünmedim. Kısmetse, kongre üyeleri teveccüh gösterirse, olurum."
Saran, üslubu için özür diledi
Besçasnıh için Spartak Moskova Kulübü'ne ödenen 800 bin doları kendi cebine aldığı gibi bir hava estirildiğinin hatırlatılması üzerine Saran, "Bu kesinlikle doğru değil" dedi. Paranın ödenmemesi gibi bir şeyin söz konusu olmadığını yineleyen Saran, Yıldırım'ın açıklamalarıyla bu yönde bir şey varmış gibi imada bulunduğunu, 'bel altı vurduğunu' kaydetti. Gergin bir ortamda, silahlı adamların gölgesinde gerçekleşen transferin zor şartlar altında bitirildiğini anlatan Saran, "O gün bana bu transfer için teşekkür edenler, başkası yapamaz diyenler, dört yıl sonra maalesef böyle ipe sapa gelmez şeylerle imalarda bulunuyorlar" dedi.
Saran, Yıldırım'a gösterdiği tepki için, "Bu tepkiyi gösterdim. Keşke daha sakin gösterebilseydim. Bana yakışmadı, Fenerbahçe'ye yakışmadı. Bir Fenerbahçeli olarak 100. yılda bu konuları milletin önünde konuşmaktan çok üzgünüm. Bu üslup için üzülüyorum ama bugün değil Fenerbahçe başkanı, dünya başkanı gelip haysiyetimle ilgili imada bulunsa aynı tepkiyi verirdim herhalde" dedi.
Fenerbahçe üyeliğinden ihraç edilen Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Kıran ise, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, "Fenerbahçe şike yaptı dediği için Tahir Kıran'ı kulüpten ihraç ettik" açıklamasıyla, kendisine iftirada bulunduğunu savundu. Kıran, yazılı bir açıklama yaparak, Yıldırım'ın 'Santra' programındaki açıklamalarında kendisi hakkındaki ifadelerine tepki gösterdi. Fenerbahçe'nin başarılarla dolu tarihinin, Saran ile Yıldırım arasında geçen polemiklere konu edilmiş olmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Kıran, "Aziz Yıldırım, şahsımla ilgili olarak 'Fenerbahçe şike yaptı dediği için Tahir Kıran'ı kulüpten ihraç ettik' şeklinde açıklama yapmıştır. Bu açıklama açık bir iftiradır. Fenerbahçe Kulübü Başkanı olan sayın Yıldırım'ı bu açıklamasını ispata davet ediyorum, aksi takdirde kendisini tüm kamuoyu ve özellikle Fenerbahçe camiası nezdinde müfteri (iftiracı) ilan edeceğim" dedi.
Kıran, ayrıca Yıldırım'ın, "Tabii bu komplonun içinde Tahir Kıran dışında başka hain Fenerliler de var. Aziz Yıldırım düşmanlığı uğruna bunu yapanlar da var" şeklinde açıklamasındaki 'hain' ve 'komplo' kelimelerinden dolayı tazminat davası açtığını, "federasyonun kirli ve pisliğe batmış olduğu" şeklindeki açıklamasından dolayı da başka bir tazminat davası açtığını söyledi. (Spor Servisi)