Fener'de ikinci şeytan dönemi

Fenerbahçe'nin yeni transferi Vladimir Beşastnik, güçlü fiziği, mücadeleden
vazgeçmeyen hırslı futbol kişiliği ve beklenmedik...
Haber: CENK BAŞLAMIŞ / Arşivi

MOSKOVA - Fenerbahçe'nin yeni transferi Vladimir Beşastnik, güçlü fiziği, mücadeleden vazgeçmeyen hırslı futbol kişiliği ve beklenmedik anlarda attığı sert şutlarla özellikle deplasman karşılaşmalarında takımına büyük katkı sağlamaya aday bir futbolcu.
İstatistikler, 28 yaşındaki bu tecrübeli futbolcunun Rusya Ligi'nde geçen sezon kaydettiği 12 golden 9'unu deplasmanda attığını gösteriyor. Spartak Moskova'nın geçen sezon filelere gönderdiği 48 golün neredeyse dörtte birine (yüzde 24.5) imzasını attı. Yine istatistiklerin ortaya koyduğu bir diğer veri de, Rus futbolcunun ikinci yarılarda daha etkili oynaması ve 8 golünü karşılaşmaların 46. dakikalarından sonra kaydetmesi. Vladimir Beşastnik, geçen sezon hiç üçleme yapamadı, ancak iki karşılaşmada iki gol atmayı başardı. Ayrıca 4 maçta takımına galibiyeti getiren, bir maçta ise beraberliği sağlayan gole imza attı.
Rusya Ligi'nde ilk beşte
Bu istatistikler Beşastnik'e 2001-2002 sezonunda Rusya Ligi'nin en iyi beşinci golcüsü unvanını getirdi. 104 maçta 56 golle 0.538 ortalama tutturan futbolcu en başarılı sezonunu geçirdiği 1993 yılında 28 maçta rakip fileleri toplam 18 kez sarstı. Beşastnik'in Rus Milli Takımı'nda oynadığı 69 karşılaşmada ise 26 golü var. Rus taraftarlar, deneyimli futbolcunun soyadının ilk hecesi olan 'Bes'in 'cin' ya da 'şeytan' anlamına gelmesi nedeniyle kendine bu lakaplarla hitap ediyor.
1994 sezonu sonunda Werder Bremen'e, iki yıl sonra İspanyol Racing Santander'e transfer olan golcü futbolcu üç sezonda 26 gol kaydetmesine ve taraftarların gözdesi olmasına karşın teknik direktör Gustava Benitez'le arasının açılmasının sonucu İspanya'dan ayrılmak zorunda kaldı.
Hayal kırıklığı yaşadı
Kendisine 17 yaşında forma veren Oleg Romantsev'in çalıştırdığı Spartak Moskova'ya dönen Beşastnik'in en büyük rüyası, 2002 Dünya Kupası'nda Rus Milli Takımı'nı üst turlara taşıyacak golleri atmaktı. Ancak, Rusya turnuvada çok kötü bir performans gösterdi ve özellikle Beşastnik, kader maçı olan Japonya karşılaşmasında kaçırdığı gollerle ağır şekilde eleştirildi.
Beşastnik, her şeye karşın düşüş dönemindeki Rus futbolunun bir kaç yıldızından biri kabul ediliyor. İçine kapanık Rus toplumunda yetişen futbolcuların çoğunun yurtdışında uyum sorunu çekmesine karşın uzun süre yabanc0ı ülkelerde top koşturan Beşastnik'in Fenerbahçe'de bu sorunu yaşamayacağı görüşü ağır basıyor.