Fener'de lig biter, kriz bitmez

Fenerbahçe yeni bir krizle çalkalanıyor. Bu sezona ait umutlarını tarihe gömen Sarı-Lacivertlilerde yönetim, önceki gün aldığı kararla beş futbolcusunu kadro dışı bıraktı.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe yeni bir krizle çalkalanıyor. Bu sezona ait umutlarını tarihe gömen Sarı-Lacivertlilerde yönetim, önceki gün aldığı kararla beş futbolcusunu kadro dışı bıraktı. Futbol Şube Sorumlusu Sadettin Saran'ın, teknik sorumlu Oğuz Çetin'in isteği doğrultusunda hazırladığı rapor sonucu Ogün, Abdullah, Yusuf, Ali Akdeniz ve kaleci Oğuz'un kulüple ilişkisi kesildi. Basın sözcüsü Atilla Kıyat'ın 'Bu kesinlikle bir ceza değil. Biz gelecek sezonun Fenerbahçesini inşaa etmek için böyle bir karar aldık. Takımı gençleştirme düşüncesiyle bu
oyuncularla yollarımızı ayırıyoruz' derken, teknik sorumlu Çetin de, zaten bu isimlerle önümüzdeki sezon çalışmak istemediğini belirtti.
Futbolcular cephesine gelince; beşli içinde yer alan Abdullah karara ilişkin, "Suçum ne bilmiyorum" derken Ogün, "Futbolu bırakabilim" şeklinde bir açıklama yaparak şaşkınlığını dile getirdi. Boş mukaveleye üç yıllık imza atan Yusuf'un durumu ise çok karışık. Daha önce Lorant tarafından istenmeyen adam ilan edilen ve Oğuz Çetin tarafından da en formda olduğu dönemde dışlanan Abdullah, "Çok şaşırdım ve şoktayım. Beni niye kadro dışı bıraktılar, haberim yok" derken, yılların tecrübesi Ogün Temizkanoğlu
ise, "Kadro dışı bırakılmam onurumu zedeledi. Sezon sonunda futbolu bırakabilirim" diyerek, geleceğe yönelik bazı sinyaller verdi.
Takımı gençleştirme gerekçesi ile kadro dışı bırakılan 'beşli'ye yönetim kolaylık göstereceğini bildirdi. Bu futbolcuların sezon sonunda anlaşacakları takımlara bonservislerinin uygun bir fiyata verileceği ifade edilirken özellikle üç yıllık için boş mukaveleye imza atan Yusuf'un bu durumdan yararlanacağı ileri sürüldü.
Rüştü kaptanlığı kabul etmedi
Bu arada yönetim bu sezon 10 futbolcu ve bir hocayı takımdan uzaklaştırarak tarihe geçti. Ariel Ortega, Revivo, Rapaiç, Washington, Oktay, Abdullah, Ogün, Yusuf, Oğuz Dağlaroğlu ve Ali Akdeniz'in yanı sıra Alman teknik direktör Werner Lorant, Fenerbahçe defterini kapatan isimler oldu.
Sarı-Lacivertli taraftarların da büyük bölümü, beş futbolcunun teknik heyetin raporu doğrultusunda kadro dışı bırakılması kararına destek verdi. 'www.fenerhaber.com' adlı internet sitesinde halen süren 'Fenerbahçe yönetiminin kararını doğru buluyor musunuz?' anketine şimdiye dek katılan 1220 kişiden 875'i (yüzde 71.72) 'evet', 345'i (yüzde 28.28) 'hayır' oyu kullandı.
Öte yandan dünkü antrenmanda PAF takımından Fahri ve Bilal A takımla birlikte çalıştılar. Uzun süredir A takım kadrosu içerisinde yer alan PAF takım oyuncuları Semih ve Erman'ın ardından zaman zaman A takımla antrenmanlara çıkan Fahri ve Bilal'in de bundan sonra idmanlarda yer alacağı öğrenildi. Yönetimin kaptanlık teklif ettiği Rüştü Reçber, bu görevi kabul etmeyeceğini bildirdi. Bu gelişme üzerine kaptanlık Ümit
Özat'a verilirken Ceyhun da ikinci kaptan oldu.