Fener'e 'İsviçre Yolu' göründü

Fener'e 'İsviçre Yolu' göründü
Fener'e 'İsviçre Yolu' göründü
Fenerbahçe'nin dört gözle bekledi CAS'ın gerekçeli kararı tamamlandı. Sporx sitesine göre karar kulübe ve UEFA'ya gönderildi. Kararda bir hakimi usul yönünden muhalefet etti. Fenerbahçe İsviçre yargısına gidecek.

Fenerbahçe ’nin beklediği CAS’ın gerekçeli kararı çıktı. Sporx’in haberine göre sarı lacivertli takımı şikede mahkum eden kararın gerekçeli kararı da çıktı ve taraflara bildirildi. Gerekçeli kararda Fenerbahçe’nin 4 maçta şikeye teşebbüs ettiiği belirtilirken, üç hakimden biri uselden itiraz etse de karar yine de oybirliğiyle çıktı. 8 aydır beklenen 140 sayfalık raporda üç CAS hakemi Hendrik Kesler, Ulrich Haas ve Rui Botica Bastos tarafından imzalandı.
Fenerbahçe Kulübü, kendilerine ulaşan herhangi bir karar olmadığını açıklarken Sporx, bugün söz konusu raporun tamamını yayınlayacağını da duyurdu. Site gerekçeli kararda CAS heyetinin Fenerbahçeye verilen men cezasını onamasına rağmen hem usul hem de esas bakımından UEFA’nın bazı kararlarını bozduğunu ileri sürdü. Gerekçeli kararda UEFA’nın Fenerbahçe’ye şike, teşvik ve yalan beyandan dolayı ceza kesilmesine karşılık sarı-lacivertli kulübe yalan beyandan dolayı ceza vermenin hukuki bir dayanağının olmadığını söyleyen CAS’ın bu yönde verilen kararı reddetti.
CAS bu gerekçeli kararında UEFA’nın şike ve teşvik nedeniyle suç tespit ettiği 8 karşılaşmanın 4’ü konusunda ise Fenerbahçe’ye herhangi bir ceza verilemeyeceği vurgusu yaparken sarı-lacivertlileri 4 karşılaşmada şikeye teşebbüsten suçlu buldu.
CAS yaptığı incelemesinde UEFA’nın Fenerbahçe’ye 2 yıl men cezası verirken gerekçe gösterdiği 8 karşılaşmadan Trabzonspor- İstanbul BSB (15 Mayıs 2011), Karabükspor-Fenerbahçe (8 Mayıs 2011), Eskişehirspor-Trabzonspor (22 Nisan 2011) ve Trabzonspor-Bursaspor (17 Nisan 2011) müsabakaları için sarı-lacivertli kulübü “suçsuz” buldu. CAS hakem heyeti Fenerbahçe - Ankaragücü (15 Mayıs 2011), Fenerbahçe-İstanbul BŞB (1 Mayıs 2011), Gençlerbirliği-Fenerbahçe (7 Mart 2011) ve Sivasspor-Fenerbahçe (22 Mayıs 2011) müsabakalarında ise şike teşebbüsü olduğu kararına vardı. 

Yargılama yetkin yok!

Fenerbahçe’nin seçtiği CAS hakemi Ulrich Haas, usul bakımından karşı oy kullandı. Haas, UEFA’nın bu dosyada yargılama yetkisi olmadığı iddiasında bulunarak usul bakımından karara muhalefet etti. Ancak usul gereği, kararların oy birliği veya oy çokluğu ile alındığı karşı oy gerekçesinin yazılmadığı ifade edildi.
Sarı lacivertlilerin kararın kendisine ulaşmasından sonra İsviçre Federal Mahkemesi’ne itiraz etmesi bekleniyor. Sarı-lacivertli kulübün UEFA’nın 2008 talimatı çerçevesinde Fenerbahçe’yi yalan beyandan yargılayıp cezalandırmasına karşılık, CAS’ın bu konuda ‘hukuki bir dayanak yok’ demesini mahkemeye taşıyacağı ve Avrupa ’dan men cezasının kaldırılmasını istemesi bekleniyor.