Fener'in gönlü hoştu yıldızların altında

Fenerbahçe 100. kuruluş yılını dün Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen görkemli bir geceyle kutladı. 'Yıldızlar Geçidi' adı verilen ve ünlü İtalyan şölen tasarımcısı Valeri Festi'nin yaklaşık bir yılda...İSTANBUL - Fenerbahçe 100. kuruluş yılını dün Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen görkemli bir geceyle kutladı. 'Yıldızlar Geçidi' adı verilen ve ünlü İtalyan şölen tasarımcısı Valeri Festi'nin yaklaşık bir yılda hazırladığı gösteride Fenerbahçeli 2500 sporcu, 50 yabancı, 100 de Türk sanatçı görev aldı. Ayrıca 600 kadar gönüllü öğrenci de gösteride görev yaptı. Sunuculuğunu Cem Arslan'ın yaptığı gösteride Şükrü Saracoğlu Stadı tam olarak dolmadı. Şöleni yaklaşık olarak 30 bin Sarı-Lacivertli taraftar izledi.
Gösterinin başında gerçek boyutlardaki bir şişme deniz feneri, saha ortasında aniden ortaya çıktı. Deniz fenerinin çevresinde kanarya giysili dansçılar dolaşırken, yıldız oluşturan çocuklar, ellerindeki balonları havaya bıraktı. Saha ortasında dansçıların ellerindeki ışıklarla "100" şeklini almaları taraftarlardan büyük alkış topladı. Fenerbahçe Kulübü'nün amatör branşları da sahada canlandırıldı.
Ses ve ışık gösterileriyle Fenerbahçe'nin 100 yılı, Türkiye tarihi ile birlikte anlatıldı. Tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz'in anlattığı bu bölümde, atlar, savaşçılar ve askerlerle Kurtuluş Savaşı sırasında silahların kaçırılması, takımın kurulması ve Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'nü ziyareti canlandırıldı. Daha sonra ışık gösterileriyle önce Atatürk'ün resmi daha sonra da Fenerbahçe'de bugüne dek başkanlık yapmış kişilerin resimleri gösterildi.
Kutlamalar devam edecek
100. yılda kazanılan tüm kupalar da saha ortasına getirildi. Gecenin sonunda saha ortasında ışıklarla 101 yazılması, taraftarlardan büyük alkış aldı. Bu arada Fenerbahçe Ülkerli basketbolcu İbrahim Kutluay da 35 metre yüksekliğe gerilen çelik halatlar üzerinde geçiş yaptı. Gösterinin sonunda Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticiler ve basketbolcu İbrahim Kutluay sahaya indi. Valerio Festi ve gösteride yer alan tüm sporcu ve dansçılar da saha ortasına gelerek 'Samanyolu' şarkısını söylediler.
Öte yandan gecede, 19 Mayıs'ta Samsun'dan yola çıkan ve Atatürk'ün Bandırma vapuruyla izlediği rotayı iki çifte sınıfındaki yarış teknesiyle kürek çekerek izleyip, dün Dereağzı Tesisleri'ne ulaşan profesyonel kürekçiler Can Bamyacıoğlu ve Hakan Çelen, Samsun'dan getirdikleri toprağı kulüp başkanı Yıldırım'a verdiler. Fenerbahçe'de 100. yıl etkinlikleri ilerleyen günlerde de devam edecek. 19 Temmuz'da Valerio Festi, Bağdat Caddesi'ni ışıklarla donatacak ve caddeden büyük bir kortej geçecek. (Spor Servisi)