Ferguson'un Cüney Çakır öfkesi

Ferguson'un Cüney Çakır öfkesi
Ferguson'un Cüney Çakır öfkesi
'Sir' unvanlı efsane teknik direktör Alex Ferguson, Türk hakem Cüneyt Çakır'ın geçtiğimiz sezon Nani'ye kırmızı kart göstermesini unutamıyor.

Faruk ZABCI / LONDRA (DHA) - Otobiyografisinde 1986 yılından bu yana 14 Manchester City teknik direktörü ile karşılaştığını yazan Alex Ferguson, tanıştığı 14. Manchester City teknik direktörü Roberto Mancini'yi şu sözlerle anlattı:
"Ben ayrılmadan önce Roberto Mancini, kaybetmek veya işi terketmek üzere 14. Manchester City teknik direktörü oldu. Roberto, Federasyon Kupası'nı Wigan Athletic'e 2013 yılı Mayıs ayında kaybettikten sonra gitti. Bu sıralarda biz yine 20. kez lig şampiyonu olduk. 2011-12 sezonu başında şampiyonluğunu Manchester City ve Chelsea'nin alacağını tahmin ettim.

Futbolcuyu önce dövdü sonra kart gösterdi


Manchester City ile oynadığımız derbi maçında İtalyan teknik adam, akıllı taktikler verdi. Robetro Mancini 4. Hakem Mike Jones'u tüm maç boyunca rahatsız etti. De Jong, Welbeck'e çelme takınca Mancini oyuncusunu korumak için koştu. Bu arada küçük bir tartışmamız oldu. Roberto 4. hakeme hükmetmeye kalkıştı. Ben bunu kaldıramadım. Mancheter City kalabalığını arkasına alabilmek için hakemin yanına gidip kendisiyle konuşmasını istedi. 1-0'lık maçta Yaya Toure bize karşı en iyi oyuncuydu. Aramızda kırgınlık olmadı.

Roberto ile maçtan sonra birlikte içki içtik. Frank Sinatra dışında herkes ofisteydi. Mancini'ye 'Böyle kalabalıkta nasıl konuşabiliriz?' dedim. Manchester City teknik direktörlüğü yaptığı dönemde beni tek şaşırtan Carlos Tevez'e karşı tutumuydu. Futbolcunun gücüne karşı tavır koyma şansı vardı. Bana kalsa Carlos'u takımdan atardım. Almanya 'daki Şampiyonlar Ligi maçından sonra Carlos 3 aylığına Arjantin'e golf oynamaya gitti. Tevez geri gelince lig şampiyonluğunu kazanmak için savaşacağını söyledi. Bence onu takıma geri almak çaresizlik işaretiydi. Belki de Şeyh Mansour bu sorunu önlemek istedi. Mancini'nin 'Tevez bir daha benim için oynamayacak' dediğini hatırlıyorum. Edin Dzeko veya Balotelli üç ay kaybolsalar Tevez'den farklı mı muamele görürlerdi? Bu, teknik direktör olarak Mancini'nin prestijini düşürdü. Bana bazı futbolcuların ve personelin onu sevmediğini söylediler. Fakat Mancini kendini sevdirmek için bu görevde değildi.

Messi'ye 250 milyon euro


Sonuçlar yöntemlerini destekledi. Oyuncularını iyi seçti. 30'u geçen ve 24 yaşının altındaki futbolcuları istemedi. Tuttuğu futbolcuların çoğu yaşları 24'den 28'e kadar olanlardı. Zirvedeki futbolcularının ona takımda 2-3 yıl kadar hizmet edeceğini planlardı. Taktik olarak onun italyan içgüdüsünü görürsünüz. Manchester City öne geçer geçmez arkada 5 futbolcu oynatırdı. Onun defans mantalitesi vardı; Hiç birşeyi boşa harcama. Bu bazı maçları kaybettirir."

CÜNEYT ÇALIR'A ÇATTI

Alex Ferguson, kitabınında sadece bir kez 'Türk' kelimesini kullandı. O da; Mart 2013'te Manchester United'in Anfield Road'da Real Madrid'e 2-1 kaybettiği Şampiyonlar Ligi karşılaşması'nda hakemlik yapan Cüneyt Çakır'a yüklenirken. Efsane menajer, "Anfield Road, bir hakemin tarafsız maç yönetmesi için en zor yerlerden biri. Türk hakemin, basın toplantısında gösterdiği kırmızı kart ile ilgili ne söyleyeceğini merak ettim. Nani'yi oyundan atması çok kötü bir karardı" ifadelerini kullandı.

Mesut Özil için ağır sözler