Ferhatoviç Stadı'nda hedef 'galibiyetoviç'

C Grubu'nda beş maçta dört galibiyetle liderlik koltuğuna oturan ve özellikle deplasmandaki 4-1'lik Yunanistan maçıyla Euro 2008 yolunda büyük bir mesafe kat eden Türkiye, bugün Bosna-Hersek'le deplasmanda oynuyor.

SARAYBOSNA - C Grubu'nda beş maçta dört galibiyetle liderlik koltuğuna oturan ve özellikle deplasmandaki 4-1'lik Yunanistan maçıyla Euro 2008 yolunda büyük bir mesafe kat eden Türkiye, bugün Bosna-Hersek'le deplasmanda oynuyor. Asım Ferhatoviç Olimpiyat Stadı'nda oynanacak karşılaşma saat 21.00'de başlayacak ve atv'den naklen yayımlanacak. Kendi evindeki ilk iki maçını yitiren, geride kalan 5 maçta 7 puan toplayarak üçüncü sırada yer alan Bosna-Hersek, gençleştirilmiş kadrosuyla mücadele edeceği karşılaşmayı kazanması durumunda, ilk iki sıra için umutlarını kalan maçlara taşıyacak.
İşte bu dengeler içinde oynanacak maça ilişkin teknik direktör Fatih Terim, dün düzenlediği basın toplantısında "Benim için kazanmak, aşağı yukarı 2008 hazırlıklarını daha erkenden yapmayı ifade ediyor" yorumunda bulundu.
Kalenin sahibi belli değil
Maç öncesi kafalardaki en büyük soru işareti kaleye kimin geçeceği. Terim, Rüştü ve aday kadroda yer alan diğer kaleciler hakkında sorulan bir soruya şu yanıtı verdi: "Rüştü 5-6 aydır oynamıyor. Yalnız son 15-20 gündür Fenerbahçe'de tüm takım idmanlarına katıldı. Eser hoca yönetiminde milli takımda da bütün idmanlara katıldı. Sadece herkesi düşündüren, uzun süredir oynamaması. Burada bulunması dahi biçim için çok önemli. Takım içinde olmasından son derece mutluyuz. Diğer kalecilerimizin henüz resmi milli maçları yok. Böyle bir tablo var ortada. Kaleyi kimin koruyacağını maç öncesinde açıklayacağım. Ben kimseyi işaret etmiyorum, kaleye muhakkak biri geçecek, çok da önemli değil."
Terim, Bosna-Hersek maçını kazanmaları veya kaybetmelerinin kendileri için neler ifade ettiğiyle ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Kaybetmekten kimse hoşlanmaz. Benim için kazanmak, aşağı yukarı 2008 hazırlıklarını daha erkenden yapmayı ifade ediyor. Kaybetmek, bir kredi kaybetmek olur. Çok önemli bir pozisyonda, avantaj kaybetmek olarak addedilebilir."
Basın toplantısını izleyen Bosnalı bir gazetecinin, "Kendinize çok güveniyorsunuz, kaybederseniz ne olur?" şeklindeki sorusu üzerine de Terim, şöyle konuştu: "Tabii ki kendime güveneceğim. Ben güvenmezsem oyuncum nasıl kendine güvenir? Güvenmem için de kariyerim yeterli zaten. Ancak kaybetmemiz halinde güvenimden fazla bir şey kaybolmaz. Her maçı kazanacağımız diye bir kaide de yok. Sevgili meslektaşım Fuad Muzuroviç'i ilk tebrik eden ben olurum. Bundan sonraki maçlar için de başarılar dilerim."
Son olarak Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki iki maçın da centilmence geçeceğine dikkat çeken Terim, "İki maçta da tribünde iki kardeş ülkeyi göreceksiniz, sahada da güzel bir mücadele olacak" dedi.
Öte yandan dün deplasmanda Ukrayna ile karşı karşıya gelen Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı, mücadeleden 2-1'lik skorla galip ayrıldı. (Spor Servisi)