Fernandao'ya statü engeli

Fernandao'ya statü engeli
Fernandao'ya statü engeli
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe'nin Brezilyalı golcüsü Fernandao'yu A Milli yapmak istedi. Ancak statü buna izin vermedi.

FIFA statüsü, hem Fatih TeriM'in hem de Fernandao'nun hevesini kursağında bıraktı. "18 yaşından büyük olanların vatandaş olacağı ülkede kesintisiz 5 yıl yaşamış olması" koşulu, Fenerbahçe ’nin golcüsünün Ay-Yıldız ile buluşmasına engel oldu. Brezilyalı futbolcu, ancak Ocak 2019’da Türkiye formasına kavuşabilir.

Simon Kjaer için ilginç iddia!

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye’deki 1.5 yıllık kariyerinde Bursaspor ve Fenerbahçe formaları giyen ve geçen sezon gol kralı olan Jose Fernandao'nun, Ay-Yıldızlı forma hayali kısa sürdü.

Daha önce ülkesi Brezilya’yı milli takım platformunda hiçbir yaş kategorisinde temsil etmeyen tecrübeli forvet, çok istediği Türkiye milli forması için FIFA engeline takıldı. FIFA statüsü nedeniyle Ocak 2014’ten beri ülkemizde yaşayan Fernandao’nun en az Ocak 2019’a kadar milli takıma hizmet edemeyeceği anlaşıldı. Buna göre şu anda 28 yaşında olan Fernandao, 3 yıl 3 ay daha Türkiye’de oynaması halinde 32 yaşına geldiğinde A Milli Takım için uygun bir isim olabilecek.

Bursaspor döneminden beri golcü futbolcuyu takip eden Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve ekibi tarafından da milli kadroya dahil edilmesi istenen Fernandao, bundan dolayı ay-yıldızlı formaya kavuşamadı. FIFA statüsünün 7. maddesine göre, oyuncunun, forma giymek istediği federasyonun ülkesinde doğmuş olması, biyolojik yönden aile bağlarının bulunması veya kesintisiz 5 yıl o ülke topraklarında yaşaması gerektiği belirtiliyor.

AURELIO ÖRNEĞİ

Fernandao’nun Türkiye’de forma giymeyi istemesi akıllara Mehmet Aurelio’yu getirdi. EURO 2008 öncesi yine Fatih Terim teknik direktörlüğünde Ay-Yıldızlı kadroya seçilen Aurelio, 2001 yılında Trabzonspor ile Türkiye’ye adım atmış, 2007 yılında Lüksemburg maçıyla Ay-Yıldızlı formaya ‘merhaba’ demişti.

7 RESMİ MAÇ

Fenerbahçe’nin golcü futbolcusu Jose Fernandao, bu sezon 7 resmi maçta forma giydi, rakip filelere 3 gol gönderdi. Fernandao, ligde de 1 gol kaydetti.

Pereira'nın kafası fena karışık