Ferrari zaferi Fransa'da hatırladı

Formula 1'de sezonun sekizinci etabı olan Fransa Grand Prix'sinde, geride kalan yarışlarda istediği sonucu elde edemeyen Ferrari takımı 'duble' yaparak moral buldu. Tifosilerden Kimi Raikkonen damalı bayrağı gören ilk pilot olurken...

MAGNY-COURS - Formula 1'de sezonun sekizinci etabı olan Fransa Grand Prix'sinde, geride kalan yarışlarda istediği sonucu elde edemeyen Ferrari takımı 'duble' yaparak moral buldu. Tifosilerden Kimi Raikkonen damalı bayrağı gören ilk pilot olurken, takım arkadaşı Felipe Massa yarışı ikinci tamamladı. Finli pilot Raikkonen, üçüncü başladığı yarışta önce startta McLaren'den Lewis Hamilton'ı geçti, sonra da pit-stoplarda takım arkadaşını geride bırakmayı başardı. McLaren'den Lewis Hamilton podyumdaki diğer isim olurken, Fernando Alonso 10. başladığı yarışı 7. sırada bitirdi.
Öte yandan Magny-Cours'da hafta sonunda üzücü bir olay yaşandı. Önceki gece pistten havalanan bir helikopter yere düşerken içinde bulunan üç kişi hayatını kaybetti, ikisi de yaralandı. Olayla ilgili ayrıntılı açıklama yapılmazken ölenlerin Bridgestone firmasının çalışanları olduğu ifade edildi.
Formula 1'in alt yapısı sayılan GP2'de sezonun dördüncü ayağı olan Fransa'da birinci yarışı Campos'tan Giorgio Pantano, ikinci yarışı ise Racing Engineering'den Javier Villa kazandı. Petrol Ofisi FMS adına yarışan Türk pilot Jason Tahincioğlu, ilk yarışta 15.,
ikinci yarışta ise 18. olarak hafta sonunu puansız kapattı. Jason ve takım arkadaşı Adam Carroll'un dört yarışta puanları bulunmuyor.
Sürücüler klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren) 64
2. F. Alonso (McLaren) 50
3. F. Massa (Ferrari) 47
4. K. Raikkonen (Ferrari) 42
5. N. Heidfeld (BMW Sauber) 30
Markalar klasmanı
1. McLaren Mercedes 114
2. Ferrari 89
3. BMW Sauber 48
4. Renault 28
5. Williams Toyota 13
(Spor Servisi)