FIA yasağı kaldırdı

Formula 1'de, temmuz ayından itibaren çekiş ve kalkış kontrol ile tam otomatik vites sistemleri yasaklanıyor. Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, 20 Temmuz'daki Britanya Grand Prix'sinden itibaren takımların bu sistemleri kullanamayacağını açıkladı.

LONDRA - Formula 1'de, temmuz ayından itibaren çekiş ve kalkış kontrol ile tam otomatik vites sistemleri yasaklanıyor. Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, 20 Temmuz'daki Britanya Grand Prix'sinden itibaren takımların bu sistemleri kullanamayacağını açıkladı. FIA, daha önce elektronik sistemlerin hemen sezon başından itibaren kaldırılmasını istemiş fakat takımların karşı çıkması üzerine, zamanla yapılması kararlaştırılmıştı. Çekiş kontrol sistemi, otomobillerin patinaj yapmasını engelliyor; özellikle de yağmurlu havalarda pilotların otomobil kullanmalarını oldukça kolaylaştırıyordu.
Bu sistem 1993 ile 2001 yılları arasında da yasaktı. Fakat FIA, 'bazı takımlar bu sistemi kullanıyor' şeklinde çıkan söylentiler üzerine, "Sistemi kullanan takımları saptayacak teknolojimiz olmadığı için en iyisi serbest sırakmak" diyerek bu sistemlerin kullanılmasına yeşil ışık yakmıştı. Federasyon yetkilileri, artık sahip oldukları teknolojinin hile yapan takımları yakalayabileceğini belirterek, hileyi kanıtlayanlara da 1 milyon dolar ödül verileceğini açıkladı.
Kaldırılan bir diğer yasak ise, sürücüler ile takım arasındaki telsiz bağlantısını kapsıyor. Ancak bu konuşmalar hem federasyon hem de medyaya açık olacak. Takımların yarış sırasında telemetre sistemiyle otomobillere müdahale etmeleri sezon başından itibaren yasaklanırken, otomobillerden takımlara bilgi transferi bu yıl da mümkün olacak. Bu sistem gelecek yıldan itibaren yasaklanacak. Bir sürücünün otomobili, tamir edilemeyecek kadar hasar görmesi halinde yedek otomobil kullanmasına da izin verilecek. (Spor Servisi)