FIBA-ULEB yine kapıştı

FIBA Avrupa Direktörü Nar Zanolin, dün davetli olarak geldiği İstanbul'da Abdi İpekçi Salonu'nda bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Genel Koordinatör Ali Özsoy'un da yer aldığı...
Haber: SERHAN EGEMEN / Arşivi

İSTANBUL - FIBA Avrupa Direktörü Nar Zanolin, dün davetli olarak geldiği İstanbul'da Abdi İpekçi Salonu'nda bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Genel Koordinatör Ali Özsoy'un da yer aldığı basın toplantısında Nar Zanolin, özellikle FIBA Avrupa olarak basketbolun gelişmesi için her yolu denemelerine karşın, ULEB'in uzlaşmaz tutumu yüzünden görüşmelerin tıkandığını belirtti. Zanolin, daha sonra yeni kurmayı düşündükleri Avrupa Ligi için şampiyon Efes Pilsen'in yanı sıra, Ülker, Karşıyaka, Fenerbahçe, Galatasaray ve Darüşşafaka kulüpleri ile görüştü.
Göreve geldiğinden bu yana hedeflerin çoğuna ulaştıklarını, sadece Avrupa basketbolunun birliğini yeniden sağlayamadığını söyleyen Zanolin "ULEB ile yaptığımız yedi toplantıda da çok kolay bir olayı çözüme kavuşturamadık. İşi sürekli yokuşa sürdüler ve sonunda ipler koptu. Anlaşmazlığın nedeni, ULEB'in yılda iki kez kulüpleri genel kurula çağırmak istemesi. Biz ise bu çağrının ortak bir komisyon tarafından yapılmasını istedik. Çünkü FIBA resmi bir kurumdur. Onların bütün tekliflerini kabul etmemize rağmen anlaşamadık" diye konuştu.