FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıkladı

FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıkladı
FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıkladı
Dünya futbolunu sarsan karar karar... FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıkladı. Blatter'in beyanatından saatler sonra başkanlık seçiminde ikinci turda çekilen Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, FIFA başkanlığına yeniden aday olduğunu duyurdu.

RADİKAL- FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıkladı. Blatter istifa kararını, 5'inci kez FIFA Başkanı seçildikten 4 gün sonra verdi. Blatter, kararının ardından yaptığı açıklamada, “FIFA en kısa zamanda seçim için olağanüstü kongre yapacak” dedi.

FIFA Başkanlığına yeniden Sepp Blatter seçildi


FIFA'nın 4 gün önce yapılan genel kurulunda yeniden başkanlığa seçilen Sepp Blatter, FIFA yetkililerine yönelik yolsuzluk ve rüşvet operasyonu nedeniyle istifa etme kararı aldı. Görevinin herkes tarafından desteklenmediğini belirten Blatter, "FIFA ve çıkarlarına çok fazla bağlıyım. FIFA'ya her şeyden çok değer verdim. FIFA ve futbol için en iyisi ne ise sadece onu yapmak istiyorum. FIFA'nın derin bir revizyona ihtiyacı var. Bu nedenle görevimden istifa edeceğim. FIFA'ya yeni bir başkan seçilmesi için olağanüstü kongreyi en kısa sürede toplayacağım. Seçim yapılana kadar görevimi sürdüreceğim. Beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

FIFA Başkanı Blatter'e ağır suçlama


17 yıldır FIFA başkanlığını yürüten Sepp Blatter, geçen Cuma günü Ürdün Prensi Ali bin El Hüseyin ile seçim yarışına girmiş ve yeniden başkan seçilmişti. FIFA'nın seçimli olağanüstü genel kurulunun 2015 Aralık ve 2016 Mart ayları arasında yapılması bekleniyor.

ÜRDÜN PRENSİ BAŞKANLIĞA YENİDEN ADAY
Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'ın görevini bırakma kararı almasının ardından, yeniden FIFA Başkanlığı'na aday olmaya hazırlandığı açıklandı.
Ali bin el-Hüseyin'in yardımcısı Salah el- Sabra, Blatter'ın istifasını açıklamasının ardından Prens Ali'nin yeniden FIFA Başkanlığı'na aday olma kararı aldığını bildirdi. Sabra, gerekli hukuki karşılığın verilmesi halinde Prens Ali'nin seçim olmaksızın FIFA Başkanlığı'na geçebileceğini ve bu görüşün bazı Avrupalı futbol federasyonları tarafından desteklendiğini savundu.
Prens Ali, dün yaptığı basın açıklamasında Blatter'a istifa etme çağrısında bulunarak, "FIFA'nın hizmet eden bir kurum gibi değil, şirket gibi çalıştığını" ifade etmişti.

FIFA'nın 5 dönem başkanlığını yapan Blatter, 29 Mayıs tarihinde yapılan seçimlerde 133 oy alarak tekrar FIFA Başkanı seçilmişti. Rakibi Prens Ali ise 73 oy alarak birinci turun ardından adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

(DHA-AA)