FIFA Başkanlığına yeniden Sepp Blatter seçildi

FIFA Başkanlığına yeniden Sepp Blatter seçildi
FIFA Başkanlığına yeniden Sepp Blatter seçildi
Yolsuzluk soruşturmasıyla sarsılan FIFA'da başkanlık seçimi sonuçlandı. Sepp Blatter, yeniden başkanlık koltuğuna oturdu.

RADİKAL- FIFA Başkanı Sepp Blatter, 65. FIFA Kongresi'nde yapılan seçimde Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in ikinci tur oylaması öncesi adaylıktan çekilmesiyle yeniden başkan oldu. İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen kongredeki başkanlık seçiminde, 209 ülkenin delegesi oy kullandı.

Ve Filistin FİFA üyesi


İKİNCİ TUR SONRASI ŞAŞIRTAN KARAR 
FIFA başkanlığı seçiminde 4 dönemdir görevini sürdüren 79 yaşındaki Blatter ile 39 yaşındaki Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yarıştı. İlk tur oylamasında Blatter 133, Ali bin el-Hüseyin 73 oy aldı, 3 oy ise geçersiz sayıldı. Adaylardan birinin üçte iki çoğunluk anlamına gelen 140 oya ulaşamaması nedeniyle oylama ikinci tura kaldı.
İkinci tur oylaması öncesi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yaptığı açıklamayla adaylıktan çekildiğini belirtti. Böylece 5. kez yeniden FIFA başkanlığına seçilen Blatter, görevine 4 yıl daha devam etme hakkı kazandı.

Rüşvet operasyonunda şok iddia!


FIFA Başkanı Blatter'e ağır suçlama


BLATTER: FIFA'YI SİZİNLE BİRLİKTE DÜZELTECEĞİM
Bu arada adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından Ali bin el-Hüseyin'i UEFA Başkanı Michel Platini olmak üzere birçok üyenin teselli ettiği gözlendi. Başkanlığa yeniden seçilen Blatter ise ayakta alkışlandı ve tebrikleri kabul etti.
Blatter seçimin ardından yaptığı konuşmada, kendisine destek verenlere teşekkür ederek, "Önümüzdeki 4 sene içerisinde çözülmesi gereken birçok problem var. Organizasyonda ve yönetim kurulunda yaşanan sorunları çözmeye çalışacağız. Yaşananlardan sorumlu tutuldum. O halde bu sorumluluğu üstlenerek FIFA'yı sizinle birlikte düzeltmeye çalışacağım. Benden sonra gelecek kişiye güçlü bir FIFA bırakacağıma söz veriyorum. Bunun için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.
Aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da bulunduğu yetkililer, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla hafta içinde tutuklanmıştı. İsviçre Başsavcılığı da, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkında soruşturma açmıştı.

ALMAN BILD GAZETESİ: FIFA REZALETİ 
FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yeniden göreve seçilmesi Alman basınında geniş yer buldu.

Bild gazetesinin internet sayfası, Blatter'in yeniden seçilmesini "FIFA rezaleti" başlığıyla okurlarına duyurdu. Haberde, Zürih'te yapılan genel kurulda Blatter'in ilk turda 209 üyenin 133'ünün oyunu aldığı, rakibi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in ise 73 oyda kaldığına işaret edildi. Blatter'in 3'te 2'lik çoğunluğu sağlayamadığı için ikinci turun yapılması gerektiği ancak Ürdün Prensi'nin 2. tur öncesinde adaylıktan çekildiği hatırlatıldı.

Kicker dergisinin internet sayfası, "Blatter bir sonraki döneme gidiyor" başlığını kullanarak, seçimlerin son FIFA skandalının ortaya çıkmasından birkaç gün sonra yapıldığını yazdı.

N24 televizyon kanalının internet sayfasında ise "Sepp Blatter dünya futbolunun hükümdarı kaldı" başlığıyla verdiği haberde, "FIFA skandalının galibi Blatter oldu. İsviçreli, yolsuzluk suçlamalarına rağmen görevini sürdürecek. Kuşkusuz yara aldı. Avrupa 'daki muhalefet pes etmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

"Skandallara rağmen yeniden seçildi. Blatter kalıyor" başlığını kullanan Spiegel dergisinin internet sayfası da, Blatter'in son skandalı da atlattığı şeklinde yorumlandı. Haberde, 3'te 2'lik çoğunluğu sağlayamayan Blatter'in ilk turda başarısız olduğu savunuldu.

Welt gazetesi, "Yolsuzluk olayına rağmen Blatter FIFA başkanı kalıyor" başlığıyla verdiği haberde, "Blatter futbol dünyasının hükümdarı olarak kalıyor. Ancak tahtı güçlü bir şekilde sallandı" ifadesi kullanıldı. Haberde, Blatter'in son skandalın ardından da tüm saldırıları püskürttüğü değerlendirmesinde bulunuldu.

(AA)