FIFA'dan eşcinsel futbolculara destek

FIFA'dan eşcinsel futbolculara destek
FIFA'dan eşcinsel futbolculara destek
FIFA Başkanı Sepp Blatter, eşcinsel olduğunu açıklayan Alman futbol milli takımı eski futbolcusu Thomas Hitzlsperger'e destek verdi.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), eşcinsel olduğunu açıklayan Alman futbol milli takımı eski futbolcusu Thomas Hitzlsperger'e destek verdi.

Hitzlsperger'dan itiraf: Eşcinselim


FIFA'nın internet sitesindeki açıklamada, FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın, geçen sene futbolu bırakan Hitzlsperger'in eşcinsel olduğunu açıklama kararını destekledikleri ifade edildi. Açıklamada "Maalesef, önyargılar futbolda hala var. FIFA bunların üstesinden gelmek için çok çalışıyor ve Thomas'ın açıklamasının, futbolu ve ötesini anlamada büyük cesaret vereceğini umuyor" ifadeleri yer aldı.

FIFA'nın uzun yıllar boyunca, ayrımcılığa karşı keskin bir duruş sergilediği belirtilen açıklamada, cinsel eğilimin de bunlar arasında olduğu belirtildi. FIFA Kongesi'nde alınan "Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Savaş" kararı da bu duruşu sağlamlaştırdığı ifade edildi. Futbolu geçen yıl 31 yaşındayken bırakan Hitzlsperger, Stuttgart, Aston Villa, Lazio, West Ham United, Wolfsburg ve Everton kulüplerinde forma giydi.