FIFA'dan 'Gözümüz üzerinizde' mesajı

FIFA, önceki gün Futbol Federasyonu'na bir yazı göndererek Türk futbolunda siyasilerle federasyon arasında yaşanan gerginliğin yakından izlendiğini açıkladı.

İSTANBUL - FIFA, önceki gün Futbol Federasyonu'na bir yazı göndererek Türk futbolunda siyasilerle federasyon arasında yaşanan gerginliğin yakından izlendiğini açıkladı. Gelişmelerin 31 Ocak'taki FIFA Federasyonlar Komitesi'nin toplantısında değerlendirildiğini belirten yazıda endişelerin gerçek olduğunun belirlenmesi halinde, durumun federasyonların özerkliği ve karar alma süreçlerini ilgilendiren maddelerinin ihlali olarak görüleceği ifade edildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter imzasıyla gönderilen yazıda, FIFA, UEFA, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı ve federasyonu kapsayan dörtlü toplantı önerileceği ve çözüm aranacağı belirtildi.
Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, "Olayın bu noktaya gelmesini istemezdik ama maalesef geldi. Tüm uyarılarımıza rağmen kendimizi kollamak istediğimizi zannettiler. Bizzat ben ve yöneticilerim önümüzdeki hafta UEFA Başkanı veya yetkilisi ve bakanlıktan bir temsilciyle Zürih'te bir araya geleceğiz. FIFA, siyasetin futbola bulaşmasını kesinlikle istemiyor. Delegelerin topladığı imzaların ise nasıl oluştuğunu biliyorlar ve hiç dikkate almıyorlar" dedi.
Bakan Şahin: Keşke davet gelse
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise, kendisine FIFA'dan ulaşan bir davet olmadığını ve böyle bir davetin olması durumunda ise bunun alacağı en güzel haber olacağını söyledi. "Ben de nasıl bir fırsat yakalar da, UEFA ve FIFA yetkilerine Türkiye'deki futbol yönetimini anlatırım diye düşünüyordum" diyen Şahin şöyle devam etti: "Türkiye'de futbol yönetimi ile ilgili özerk federasyonlara müdahale ile ilgili hiçbir olumsuzluk söz konusu değildir. Spordan sorumlu bakan olarak ben sadece Futbol Federasyonu Yasası'nın 5. ve 31. maddelerinin verdiği yetki çerçevesinde hareket ediyorum. Kaldı ki bu yetkimi de şu ana kadar 'siyaset spora müdahale ediyor' denmesin diye kullanmadım. Aslında bir müdahalenin olmadığını, nelerin olduğunu orada ilgililere anlatmak gerek. Sanıyorum yanlış yönlendirme var." (Spor Servisi, dha)