FIFA'dan Kika'ya 6 yıl ceza

FIFA'dan Kika'ya 6 yıl ceza
FIFA'dan Kika'ya 6 yıl ceza
FIFA Etik Kurulu, Güney Afrika Futbol Federasyonu'nun eski yetkilisi Lindile Kika'ya 6 yıl futboldan men cezası verdiğini açıkladı.

CENEVRE - FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, Lindile Kika'nın 6 yıl boyunca ulusal ve uluslararası düzeyde hiçbir futbol organizasyonunda yer alamayacağı belirtildi. Açıklamada, 2010 yılında Güney Afrika'da oynanan bazı uluslararası dostluk maçları çerçevesinde Kasım 2014'te Kika hakkında soruşturma açıldığı bilgisi de verildi.

Etik Kurulu, daha önce FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermiş, FIFA'nın eski başkan yardımcılarından Chung Mong-joon'u da 6 yıl futboldan men etmişti.

ABD 'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi, 26 Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan Platini de başkan adayları arasında yer alıyor. (AA)