FIFA'dan kötü haber geldi

FIFA'dan kötü haber geldi
FIFA'dan kötü haber geldi
FIFA, 2014 Dünya Kupası'nın kaderini çizecek bir konuda kesin karara vardı.

Avrupa elemelerinde gruplarını ikinci sırada tamamlayanlar için seribaşı uygulaması yapılacak.

'Ya biz ya da Türkiye gitsin'


Sporx.com'un haberine göre; FIFA, Dünya Kupası Elemeleri için geçmişte büyük tartışma konusu olan eşleşme sistemine 'devam' dedi. Dünya Kupası eleme gruplarından ikinci olarak çıkan takımlar, FIFA sıralamasına göre iki gruba ayrılacak. Milli takımlardan FIFA sıralamasında yüksek olanlar bir torbada, daha düşük olanlar ise diğer bir torbada olmak üzere kuraya girerek play-off için eşleşecekler.

2010 Dünya Kupası play-off etabında Fransa ile eşleşerek bu kuraldan en çok canı yanan takımlardan olan İrlanda Cumhuruyeti Teknik Direktörü Giovanni Trapattoni, bu sistemi 'futbolun ölümü' olarak yorumluyor. Takımın tecrübeli kalecisi Shay Given ise bu kuralın, daha zayıf ülkeleri ezmek için devşirilmiş 'iğrenç' bir düşünce olarak niteliyor.

Play-off kuraları 21 Ekim 2013'te çekilecek ve maçlar 15 ve 19 Kasım 2013 tarihlerinde oynanacak.

'Mucize' için bir arada


MİLLİLER İKİNCİ OLURSA RAKİP ZOR OLACAK

Bu değişiklik, A Milli Futbol Takımı'nı da yakından ilgilendiriyor. Son dönemde FIFA sıralamasında büyük düşüş yaşayan ve 49. sıraya giren Milliler, grupta 2. olarak play-off şansı elde etmesi durumunda zayıf torba içinde yer alacak. Eleme maçları sonrası şekillenecek sisteme göre millilerin Portekiz/Rusya, Fransa, İngiltere, İsveç, İsviçre gibi takımlardan biriyle 2014 DK vizesi almak için karşı karşıya gelecek.

FIFA torba uygulamasını tekrar yürürlüğe koymasaydı A Milli Futbol Takımı'nın Bosna Hersek/Yunanistan, Bulgaristan, İzlanda, Ukrayna gibi takımlarla play-off turunda eşleşme şansı devam edecekti.

Milli Takım kadrosu açıklandı