FIFA'dan rüşvet iddiasına yanıt

FIFA'dan rüşvet iddiasına yanıt
FIFA'dan rüşvet iddiasına yanıt
Uluslararası Futbol federasyonları Birliği (FIFA), 2010 Dünya Kupası'nın ev sahipliği için Güney Afrika Futbol Federasyonu'ndan (SAFA) alındığı iddia edilen 10 milyon Dolar'ın, SAFA tarafından bir proje kapsamında Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu'na (CONCACAF) gönderildiğini belirtti.

ANKARA - FIFA, "Güney Afrika'nın 2010 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini almak için 10 milyon Dolar rüşvet verdiği" iddiasına yönelik yaptığı açıklamada, söz konusu paranın, Güney Afrika'nın Karayip ülkelerindeki Afrika halkıyla ilgili bir proje kapsamında SAFA tarafından CONCACAF'a gönderildiğini, FIFA'nın da finans kurulunun vasıtasıyla para akışının sağlanmasına aracılık ettiğini bildirdi.

Açıklamada, ne iddiaya adı karışan FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke ne de başka bir üst düzey yetkilinin bu işlemle herhangi bir bağlantısı bulunduğu vurgulandı.

SAFA Başkanı Danny Jordaan'ın, yerel organizasyon komitesinin bazı FIFA organlarına 10 milyon Dolar ödediğini söylemesi, rüşvet iddialarını ortaya çıkarmıştı. İsviçre'de düzenlenen yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındıktan sonra kefaletle serbest kalan Jack Warner, program kapsamında paranın gönderildiği CONCACAF'ın başkanlığını ve FIFA Finans Kurulu'nun başkan yardımcılığını üstleniyordu. (AA)