Fikret Orman: Quaresma mevzusu kapanmıştır

Fikret Orman: Quaresma mevzusu kapanmıştır
Fikret Orman: Quaresma mevzusu kapanmıştır
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kendisi açısından Quaresma konusunun kapandığını söyledi.

İSTANBUL - Orman, NTV Spor televizyonunda katıldığı programda, Portekizli oyuncu Ricardo Quaresma'nın geçen hafta ücretinde indirime gittiğini, ancak bu hafta ücretini tekrar yukarı çektiğini bildirdi.

Futbol komitesi başkanı Tamer Kıran'ın kendisinden bu konuda yetki istediğini belirten siyah-beyazlı kulübün başkanı, şöyle konuştu:

“Quaresma, takımın en yüksek ücret alan oyuncusu. Geçen sezon paralarını alamayan oyuncular varken takım ruhu yaratamazsınız. Kendisine bu ücretin çok yüksek olduğunu ve gitmek istiyorsa gidebileceğini söyledik. Geçen hafta Quaresma '3 milyon avroya iniyorum' demiş. Bizim baremimiz var. Oraya gelecek. Tamer Kıran benden yetki istedi. Kıran 'Ben, ikinci başkan ve Ahmet Kavalcı bazı fedakarlıklar yapalım. Quaresma da yapsın ve ücret kulübümüzün istediği seviyeye gelsin' dedi. 'Quaresma insin, biraz da biz verelim' dediler. Buna 'Tamam' dedim. Ancak oyuncu geçen hafta 3 milyona inmiş. Bu hafta 3 milyon 750 bin avroya çıkmış. Quaresma konusu kapanmıştır. Kontratının gereğini yerine getireceğiz. Benim açımdan bitmiştir. O antrenmanlarına devam edecek.”

Quaresma'nın yanlış yaptığını vurgulayan Orman, “Bu çocuk oyuncağı değil. Geçen hafta ineceksin, bu hafta çıkacaksın. Olmaz. Beşiktaş , Katar'dan önceki durak olmayacak. Beşiktaş yönetimi her türlü yakınlığı gösterdi” dedi.

Mustafa Pektemek için 5-6 milyonluk teklif geldiğini bildiren Orman, “Kendisini vermedik. Yıldız oyuncumuz. Ayrıca kimse Quaresma'yı Alex ile kıyaslamasın. Alex ile Fenerbahçe 'nin elde ettiği ortada. Quaresma ile elde edilenler de ortadadır” diye konuştu.

Takımın kötü gitmesi halinde Quaresma konusunun sürekli gündeme geleceğinin hatırlatılması üzerine Orman, şöyle konuştu:

“Beşiktaş bu işten zarar görecekse herkes zarar görecek. Menajerlik komisyonu yüzde 20 oranında. O zaman o bu komisyonda 500 bin avro insin. Ayrıca iki sezon sözleşme teklifi yaptık. Tabii ki elimizdeki oyuncuyu kullanmak isteriz. Ama koyduğumuz prensibi çiğnersek bittiğimiz gün olur. Quaresma kulübü seviyorsa fedakarlık yapsaydı.”
Başkan Orman, “Quaresma yarın gelip indirim yaptığını söylerse olur mu?” sorusuna, “Olmaz. Çocuk oyuncağı değil bu. Bu bir prensip meselesi” diyerek cevap verdi.
Kendisinin futbolcularla çok temas eden bir başkan olmadığına dikkati çeken Orman, “Bazı futbolcuları tanımamışımdır. Tanımak önemli değil. Futbolcu teknik adamı tanıyacak. Onun patronu teknik adamdır” dedi.

STAT İNŞAATINI YASAL SÜREÇ BİTTİĞİNDE AÇIKLARIZ
BJK İnönü Stadı'nın yeniden yapılmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Orman, yasal süreç tamamlanmadan bu konuda açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

Stadın lokasyonunun iyi olmasından dolayı fazla spekülasyon yapıldığını vurgulayan Orman, “5 sene önce de 19 Mayıs'ta stadın kazması vurulurdu. Bunun yasal süreçleri var. Bu yasal süreçte ilerliyoruz. Süreç bitmeden 'Şu tarihte başlayacağız, şöyle yapacağız' demenin anlamı yok. Yasal süreç bittiğinde açıklarız” dedi.

Yönetim olarak stat için projeleri bulunduğunu bildiren başkan Orman, “Ana niyetimiz, önümüzdeki sezon İnönü Stadı'nın inşaatına başlamak. Yaptığımız projeler var. Maket veya fotoğraf yok. Yöneticimiz Umut Güner ile birlikte takip ettiğimiz projedir. Bazı yöneticilerimiz bile bilgi sahibi değildir. 40 bin kişilik bir stat düşünüyoruz. Bu 38 bin de olabilir, 42 bin de olabilir” dedi.

‘PROFESYONEL GİBİ ÇALIŞIYORUZ’
Yönetim olarak idari ve mali açıdan gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi veren siyah-beyazlı kulübün başkanı, 2004'ten beri yaşanan zarara son verdiklerini dile getirdi.

Futbol takımının maliyetini yüzde 30 düşürdüklerini anlatan Orman, “Erkek basketbol takımı hariç tüm amatör branşların sponsoru var. Ayrıca Beşiktaş tarihinin en yüksek para koyan yönetimiyiz. Geldiğimizde futbolculara 73 milyon borç vardı. Bunu 32 milyona indirdik. Yıl sonuna kadar UEFA'nın istediği kriterleri sağlayacağız” dedi.

Tüm yöneticilerin profesyonel gibi çalıştığını anlatan başkan Orman, “Benim kulüpte olduğum süre kadar Yıldırım Demirören 8 senede olmamıştır” ifadelerini kullandı.
Fikret Orman, takımın eski kalecilerinden Rüştü Reçber'in ise Beşiktaş'ın içinde görev almasını istediğini ifade etti.

Kulübün eski başkanı Yıldırım Demirören dönemiyle ilgili raporların geçen hafta itibarıyla bittiğini dile getiren Orman, “İşin sonuna gelmek için hukuksal yorumlar lazım. Hukuk kurulumuz inceleyecek. İçinde olduğumuz hafta kurulumuza raporlar teslim edilecek. Kimsenin etkisi altında kalmam. Ayrıca Yıldırım Demirören ile görüşüyoruz. Herkes kendisiyle kavga ettiğimi düşünüyor. Senetlerinin günü geldi, işleme koymadı. Koysa alamayacağını o da biliyor. O paraları bağışlaması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

aa