Filede bir şeyler oluyor

Türk sporu futbol, basketbol derken şimdi de bir başka cephede ismini duyuruyor, Türkiye, bayan voleybol tarihinin en büyük başarısına önceki gece imza attı.
Haber: AYŞE YEŞİN / Arşivi

ANKARA - Türk sporu futbol, basketbol derken şimdi de bir başka cephede ismini duyuruyor, Türkiye, bayan voleybol tarihinin en büyük başarısına önceki gece imza attı. Ay-Yıldızlı kızlar, Ankara'da düzenlenen ve halen devam eden Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası öncesi teknik direktörleri Deniz Esinduy'un hayatını kaybetmesinin acısını yaşadılar. Bu acıyı kalplerine gömerek yollarına devam eden Milliler turnuvada sırasıyla Romanya ve Sırbıstan-Karadağ'ı aynı skorla, 3-0 yendiler. Ama asıl dikkat çekici başarı, portföyünde 4 Olimpiyat, 5 Dünya ve 14 Avrupa Şampiyonluğu bulunan Rusya karşısındaki 3-0'lık net galibiyetle geldi. Bu sonuç, ünlü spor kanalı Eurosport'ta ilk haber olarak verilirken voleybol dünyasının sarsıldığı şeklinde yorum yapıldı.
'Aile olmayı başardık'
Deniz Esinduy'un vefatından sonra teknik sorumluluğu üstlenen Reşat Yazıcıoğulları, başarının altında yatan en önemli faktörün 'aile olunmasından' kaynaklandığını ifade etti. Tarihi Rusya galibiyetini değerlendiren genç teknik adam sözlerine şöyle devam etti: "Biz 1 Mayıs'ta biraraya geldiğimizde sadece bir topluluktuk. Ancak şampiyonanın başında artık bir aile olmuştuk. Aile büyüğümüz Deniz Esinduy'u kaybetmemize rağmen bu özelliğimizi yitirmedik, hatta daha çok birbirimize kenetlendik. O'na verdiğimiz sözü yerine getirebilmek için ant içtik. Bunu da adım adım gerçekleştiriyoruz. Rusya maçının taktiğini oya gibi işledik. Birbirine inanan, güvenen, sıkı ilişkiler içinde olan bir aile herşeyi başarabilir. Bunun bir bölümünü de gösterdik. Bu düşünceyle oyun disiplini, hırs ve motivasyonu biraraya getirdik. Şimdi hedefimiz Slovakya maçı. Biz turnuvanın başından beri gün gün hedef belirlemiştik. Bundan sonra da böyle devam edecek. Bugün oynayacağımız Slovakya maçı da çok önemli. Onu geçtikten sonra Almanya maçı var. Tabii Rusya'yı yenerek büyük avantaj elde ettik. Ancak rahatlamaya hakkımız yok. Bayan voleybolu belli olmaz. Bir gün çok başarılı olursunuz, ertesi gün ummadık bir oyun çıkarır yenilirsiniz. O yüzden disiplinden uzaklaşmamamız lazım."
Milliler, bugün Slovakya'yla turnuvadaki dördüncü karşılaşmasına çıkacak. Mücadele Ankara Atatürk Spor Salonu'nda saat 19.00'da oynanacak.
Günün programı
Ankara: 14.00 Romanya-Sırbıstan Karadağ, 16.30 Almanya-Rusya, 19.00 Türkiye-Slovakya.
Antalya: 14.00 Bulgaristan-Hollanda, 16.30 Ukrayna-Çek Cumhuriyeti, 19.00 Polanya-İtalya.