Filede şampiyon Arçelik

Türkiye Erkekler Voleybol Ligi'nde şampiyon Arçelik... Sezonun son maçında geçen yılın şampiyonu Ereğli Erdemirspor'u zevkli bir mücadele sonucunda set vermeden yenen Arçelik, mutlu sona ulaşan takım oldu.

ESKİŞEHİR - Türkiye Erkekler Voleybol Ligi'nde şampiyon Arçelik... Sezonun son maçında geçen yılın şampiyonu Ereğli Erdemirspor'u zevkli bir mücadele sonucunda set vermeden yenen Arçelik, mutlu sona ulaşan takım oldu. Arçelik, yılın finali olarak nitelenebilecek maçın setlerini 25-23, 25-21, 25-23 aldı. Play-off maçlarının Eskişehir'de oynanan son ayağında, bir gün önce SSK önünde hiç ummadığı bir yenilgiye uğrayan ve şampiyonluk sevincini ulaşmayı erteleyen Arçelik, sezonun son randevusunda geçen yılın şampiyonu Erdemir önüne tek bir set alabilmek amacıyla çıktı. Arçelik'e şampiyonluk için bir set almak, Erdemirspor'a ise, rakibine hiç set vermeden maçı kazanmak gerekiyordu.
Bu gerginlikle başlayan maçta, ilk dakikalarda iki takım da kendisinden beklenen oyun kalitesinin altında kaldı. Arçelik daha derli toplu bir oyun sergilediği için, setin ortalarına doğru arayı açmayı başladı ve 17-11'le ilk kez 6 sayılık bir avantaj yakalayarak kupaya göz kırptı. Ancak Ali Yılmaz'ın smaçlarıyla direnen Erdemir, 18-16'da rakibini yakaladı. Skor 20-18 Arçelik lehine iken, Erdemir adına Ali Yılmaz'ın kaçırdığı servis, önemli bir avantajı Kırmızı-Beyaz-Siyahlı teslim etti. Ancak çok heyecanlı görünen Arçelikliler, bu şansı iyi kullanamadı. Üst üste yapılan hatalarla skor önce 21-21'de, daha sonra 23-23'te eşitlendi. Setin sonunda sahneye çıkan Yugoslav smaçör Djuriç, Arçelik'in seti 25-23 alarak, şampiyonluğa ulaşmasında büyük pay sahibi oldu.
Rakibine kaptırdığı setle, şampiyonluk şansını yitiren Erdemirspor, moral çöküntüsü içinde oynadığı diğer setlerde de aslında iyi bir mücadele örneği vermesine karşın, Arçelik'in ikinci seti 25-21, üçüncü seti de 25-23 almasına engel olamadı. Günün diğer maçında Ziraat Bankası, Sidenko ve Hüseyin'in başırılı oyunlarıyla bir gün öncenin sürpriz ekibi SSK'yı 3-1 mağlup etmesine karşın, rakibinin arkasında kalarak ligi dördüncü tamamladı.
Bayanlarda kupa sonuçları
Öte yandan dün oynanan Bayanlar Türkiye Kupası ikinci tur maçlarında Çukurova Üniversitesi'ni 3-0 yenen Beşiktaş ile, Interfarma Numune engelini yine aynı skorla geçen Galatasaray, çeyrek finale yükseldiler. Beş set süren Emlak Konut-Şişli maçından galip çıkan ise Ankara ekibi Emlak Konut oldu: 3-2 (25-23, 22-25, 25-18, 15-25, 15-12). (Spor Servisi)Erdemirspor: 0
Arçelik: 3
SALON: Eskişehir Atatürk
HAKEMLER: Ümit Sokullu, Suat Koçer
ERDEMİRSPOR: Cengizhan, Sinan, Koch, Nikolov, Mehmet, Ali Yılmaz (Aykut, Barış, Petkoviç)
ARÇELİK: Burak, Stefanov, Gökhan, Djuriç, Ivanov, Hakan (Barış, Mustafa, Volkan, Orhan, Murat)
SETLER: (23-25, 21-25, 23-25)
SÜRE: 70 dakika (24, 22, 24)


Ziraat Bankası: 3
SSK: 1
SALON: Eskişehir Atatürk
HAKEMLER: Nihat Ermihan, İlhami Şenyurt
ZİRAAT BANKASI:Hüseyin, Peresunchak, Sidenko, Mehmet, Beduline, Ercan (Kaan, Ivanov, Burak)
SSK: Gürsel, Osman, Ouchakov, Erkan, Ender, Bülent, (Mariç, Hakan, Ömer, Berezin)
SETLER: (25-22, 23-25, 29-27, 25-23)
SÜRE: 103 dakika (28, 23, 27, 25)