Final Lugano'yla kaçtı

Herkes onun ayaklarına bakıyordu. Fenerbahçeli Diego Lugano, yarı final mücadelesinde Uruguay'ın son penaltı atışını yapmak için topun başına geçtiğinde skor 5-4 Brezilya lehineydi.

MARACAIBO - Herkes onun ayaklarına bakıyordu. Fenerbahçeli Diego Lugano, yarı final mücadelesinde Uruguay'ın son penaltı atışını yapmak için topun başına geçtiğinde skor 5-4 Brezilya lehineydi. Her nefes, saniyeler sonra sevinen tarafın kendisi olması amacıyla tutulmuştu. O an geldi, Diego Lugano topa doğru koşarak beş adım attı, sol ayağını topun soluna sağlam bir biçimde koydu ve plase bir vuruşla kalecinin solundan topu ağlara doğru gönderdi. Nefeslerin bırakılması ile top Doni'nin yumruğuna çarptı ve hızla taç çizgisine doğru gitti. Uruguay için giden şey ise Copa America'da şampiyonluk şansıydı. Bu gidiş, Uruguaylılar için hüzünlü bir yarı final maçı ve bir süre daha beklemek demekti.
Son şampiyon Brezilya, Maracaibo'daki finale yükselme mücadelesinde güçlü rakibi Uruguay'ı normal süresi 2-2 biten maçta penaltılarla 5-4 geçti. Temposu yüksek, heyecanı bol mücadelenin ilk golünü 13. dakikada Maicon'un ayağından Brezilya buldu. Hemen ardından stat ışıklandırma kulelerinden biri futbolseverleri yüzüstü bıraktı. Oyun bir süre dururken sorunun giderilememesi üzerine iki takım oyuncuları ve hakemler bir araya geldi ve 'maça devam' kararı çıktı. İlk yarıdaki uzatmaların 4. dakikasında bu kez sahneye Diego Forlan çıktı ve kornerden gelen ve yeterince uzaklaştıramayan kaleci Doni'den dönen topu şık bir vuruşla geri göndererek maça eşitliği getiren golü kaydetti. Uzatmaların 9. dakikasında bu kez Silva'nın ortasına Baptista ayak koyarak topu Uruguay filelerine gönderdi ve ilk yarının skorunu ilan etti.
Maçın ikinci yarısı karşılıklı ataklarla geçerken 90 dakikanın skorunu ilan eden gol, 70. dakikada geldi. Rodriguez'in ortasında kafayı vuran Forlan'ın kaleye yönelttiği topu arka direkte Abreu kayarak filelere gönderirken Uruguay'ın umutlarını yeşertti.
Penaltılar finalisti belirledi
Statü gereği uzatmaların oynanmadığı maçta penaltı atışlarında Uruguay'dan Diego Forlan ile Brezilya'dan Afonso'nun kaçırdığı penaltılar sonucu ilk beş penaltı 4-4 geçildi. Altıncı penaltılarda da skor değişmezken Brezilya'nın yedinci penaltısını değerlendiren Gilberto'dan sonra topun başına geçen Lugano, topu kaleciye nişanladı ve Uruguay'ı soyunma odalarına boynu büyük gönderdi. Üç yıl önce yapılan şampiyonada da Uruguay yine yarı finalde Brezilya ile karşı karşıya gelmiş ve yine penaltı atışları sonucunda elenmişti. Üçüncülük maçının cumartesi günü oynanacağı kupada şampiyon pazar günü belli olacak. (Spor Servisi)