'Finiş ole'si Alonso'nun

Formula 1'de sezonun 13. yarışı, Renault pilotu Fernando AlonsoÔnun zaferiyle tamamlandı. 22 yaşındaki genç pilot sıralama turları sonucu birinci cepte başladığı Macaristan Grand Prix'sinde ipi göğüslerken Formula 1 tarihine de geçti.

BUDAPEŞTE - Formula 1'de sezonun 13. yarışı, Renault pilotu Fernando AlonsoÔnun zaferiyle tamamlandı. 22 yaşındaki genç pilot sıralama turları sonucu birinci cepte başladığı Macaristan Grand Prix'sinde ipi göğüslerken Formula 1 tarihine de geçti. 22 yaşındaki İspanyol pilot, Formula 1 tarihininde birincilik kürsüsüne çıkan en genç isim oldu. Dünkü yarışın bir başka ilginç bir özelliği daha vardı; başı bir türlü belalardan kurtulamayan Rubens Barrichello'nun geçirdiği kaza.
Ferrari'nin Brezilyalı pilotu, yarışın 15. turunda sol arka tekerleğinin bağlı bulunduğu akstan koparan ayrılması sonucu, bariyerlere çarptı. Kaza sonucu Barrichello'nun arabası paramparça olurken Brezilyalı pilot "Tanrıya şükür iyiyim ve yürüyebiliyorum" dedi.
Altı pilot finiş göremedi
Dünkü yarışta 20 sürücü start alırken, Rubens Barrichello'nun yanı sıra Heinz-Harald Frentzen, Justin Wilson, Zsolt Baumgartner, Olivier Panis, Giancarlo Fisichella ve Jacques Villeneuve çeşitli nedenlerden dolayı finiş göremeyen isimler oldu. Renault'dan Fernando Alonso'nun 1 saat 39 dakika 01.640'le ilk sırada tamamladığı Macaristan Grand Prix'sinde McLaren-Mercedes'ten Kimi Raikkonen ikinci, Williams-BMW'den Juan Pablo Montoya da üçüncü sırayı aldı. Dördüncülüğü yine Williams-BMW'den Ralf Schumacher'in kazandığı yarışta McLaren-Mercedes'ten David Coulthard beşinci oldu.
Jaguar ekibinden Mark Webber altıncı, Renault'dan Jarno Trulli yedinci olurken sürücüler klasmanı birincisi Ferrari'den Michael Schumacher de yarışı sekizinci sırada tamamladı. Bu sonuçlardan sonra sürücüler lideri Michael Schumacher'le ikinci Juan Pablo Montoya arasındaki puan farkı bire indi. Formula 1'de bir sonraki yarış olan İtalya Grand Prix'si 14 Eylül Pazar günü Monza'da koşulacak. (Spor Servisi)