Formula 1 kural değişikliğiyle dönüyor

Formula 1 kural değişikliğiyle dönüyor
Formula 1 kural değişikliğiyle dönüyor
Formula 1'de heyecan, yeni start prosedürünün ilk kez uygulanacağı sezonun 11. ayağı Belçika Grand Prix'siyle sürecek.

ANKARA - Formula 1 sezonunun 11. mücadelesi, verilen bir aylık aranın ardından Belçika'nın Liege eyaletindeki Stavelot yerel yönetiminde bulunan 7 bin 4 metrelik Spa Pisti'nde 44 tur üzerinden yapılacak. Antrenman turlarıyla başlayan Belçika Grand Prix'sinde pilotlar, yarın TSİ 15.00'te sıralama turları, 23 Ağustos Pazar günü de aynı saatte yarış için piste çıkacak.

Yarış günü, takımların bir aylık ara sırasında otomobillerinde yaptıkları güncellemelerden çok yeni start prosedürünün fark yaratıp yaratmayacağı merakla bekleniyor.

Startların öngörülemez olması ve heyecan faktörünün artmasını amaçlayan değişiklik kapsamında takımlar, debriyaj ayarı için pilotlara yardım edemeyecek. Yeni kurala göre, debriyajın kavrama noktası, araç yarış öncesinde garajdan çıktıktan sonra start-finiş düzlüğündeki yerini alana kadar ayarlanamayacak. Doğru noktayı, pilotların bulması gerekecek. Ayrıca ısınma turunda sürücülere telsizden verilen talimatlar da kısıtlanacak.

Mercedes sürücüleri, ilk 10 yarışa da "pole" pozisyonunda başlamıştı. Şampiyona lideri Mercedes'ten Lewis Hamilton 5, takım arkadaşı Nico Rosberg 3, Ferrari'den Sebastian Vettel ise aradan önceki Macaristan Grand Prix'si de dahil 2 kez damalı bayrağı ilk sırada görmüştü.

Formula 1'de ilk 10 yarış sonunda pilotlar ve takımlar klasmanının ilk 5 sırası şöyle:

Pilotlar klasmanı:
1. Lewis Hamilton (Büyük Britanya): 202 puan
2. Nico Rosberg ( Almanya ): 181
3. Sebastian Vettel (Almanya): 160
4. Valtteri Bottas (Finlandiya): 77
5. Kimi Raikkonen (Finlandiya): 76

Takımlar klasmanı:
1. Mercedes: 383
2. Ferrari: 236
3. Williams: 151
4. Red Bull: 96
5. Force India: 39 (AA)