Formula 1 pistinin temeline ilk harç

İstanbul Pendik'teki Kurtköy Formula 1 Pisti'nin temeli Başbakan Erdoğan ve F1'in patronu Bernie Ecclestone tarafından atıldı.

İstanbul Pendik Tepeören'deki Kurtköy Formula 1 Pisti'nin temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve F1'in patronu Bernie Ecclestone tarafından atıldı. Ağustos 2004'te tamamlanması beklenen ve 60 milyon dolara mal olacak 5.3 kilometre uzunluğundaki pistin, F1 2005 takvimine alınması bekleniyor.
Başbakan Erdoğan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, F1 yarışlarını bugüne kadar televizyondan izlediğini belirterek, Türkiye'deki pistin tamamlanmasının ardından yarışları artık burada izleyeceğini söyledi. Erdoğan, Formula 1 tesislerinin temelini attıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, 'F1 yarışlarının Türkiye'de yapılacak olmasının ülkeye ne tür katkılar sağlayacağını' sorması üzerine Erdoğan, bu projeyle dünyanın birçok yerinden Türkiye'ye insanların geleceğini vurgulayarak, şunları söyledi:
"Bizim hedefimiz 3 milyon insan... Buraya bu nedenle geleceklerdir, diyoruz. Bunların içinde işadamları, sporcular, Formula 1 düşkünleri olacak. Bunlar ülkemiz insanlarıyla halklararası bütünleşmeye, kaynaşmaya vesile olacağı için farklı bir heyecan duyuyorum. İTO Başkanı olsun, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı olsun, bunlar da bu heyecanı yaşıyor. Çok kısa bir süre içinde Mart 2005 sonunu hedeflemek ve aynı yıl içinde Formula 1 yarışlarının Türkiyemiz'de yapılacak olması şimdiden adeta olimpiyat niteliği taşıyor."
Formula 1 projesinin farklı bir düzenlemeyle çevreye ayrı bir güzellik kazandıracağını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu projenin tamamlanmasıyla çevrecilik anlayışı, modern, çağdaş bir spor anlayışı buraya taşınmış olacak" dedi.

"ARTIK BURADA İZLEYECEĞİM"

Erdoğan, projenin, sporun yanı sıra diğer etkinliklere de imkan doğuracağını vurgulayarak, projenin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu. Bir gazetecinin, "Formula 1 yarışlarını izleyen birçok devlet başkanı ve başbakan var. Siz de izleyecek misiniz" sorusu üzerine Erdoğan, "Formula 1 yarışlarını televizyondan izliyordum. Artık burada izleyeceğim" yanıtını verdi.
Erdoğan, "Beğendiğiniz pilot var mı" sorusu üzerine de, Alman sürücü Michael Schumacher'i bildiğini, bu sürücünün bugüne kadar rakipsiz olduğunu söyledi.

Pistin projesini Sepang, Hockenheim, Nürburgring pistlerinin mimari Alman Henman Tilke çizdi. Proje, Ecclestone’un belirleyeceği iki kişi tarafından denetlenecek.
Çin ve Bahreyn 2004’te, Türkiye Grand Prix’si ise 2005 yılında Formula 1 takvimine dahil edilecek. İstanbul GP’sinin 2005 Ağustos ayında ve Macaristan Budapeşte GP’sinden önce veya sonrasında yapılması planlanıyor. Pist, İstanbul Ticaret Odası’nın yatırımıyla tamamlanacak ve Ağustos 2005’ten itibaren Formula 1 Türkiye Grand Prix’sine evsahipliği yapması bekleniyor.