Formula 1'de radikal değişim

Uluslararası Motorsporları Federasyonu (FIA), Formula 1'de artan maliyetleri azaltmak için önemli değişikliklere gitti. Buna göre, takımlara yarış sırasında otomobilde meydana gelen bazı sorunları bilgisayar yardımıyla giderme şansı veren telemetre sistemi kaldırıldı.

LONDRA - Uluslararası Motorsporları Federasyonu (FIA), Formula 1'de artan maliyetleri azaltmak için önemli değişikliklere gitti. Buna göre, takımlara yarış sırasında otomobilde meydana gelen bazı sorunları bilgisayar yardımıyla giderme şansı veren telemetre sistemi kaldırıldı. Bunun yanı sıra otomobilden verilen bilgilerin takımlara gitmesi de engellenecek. Ayrıca takımlar ile sürücüler arasındaki telsiz bağlantısı da yasaklandı.
Takımlar yarışlarda yedek otomobil bulunduramayacak. Sıralama turlarının ardından tüm otomobiller kapalı parka alınacak ve teknik elemanların otomobile müdahale etmesine izin verilmeyecek. Teknik elemanlar otomobillere ancak hakemlerin sıkı gözetimi altında müdahale edebilecek. FIA, çekiş kontrol ve kalkış sistemleri gibi elektronik sürücü yardımlarının da hemen kaldırılmasını istedi. Fakat bazı takımların bunu hemen yapmanın maliyeti artıracağını savunmaları üzerine bu kuralın 2004'ten itibaren geçerli olmasına karar verildi. Ayrıca takımlar tek bir fren üreticisinin sağladığı teçhizatı kullanacak. 2005'ten itibaren de bir otomobilde iki yarışta bir motor değiştirebilecekler. (Spor Servisi)