Formula 1'e 7 milyar Euro'luk teklif

Formula 1'e 7 milyar Euro'luk teklif
Formula 1'e 7 milyar Euro'luk teklif
Amerikan Futbol Ligi takımlarından Miami Dolphins'in sahibi ve emlak kralı Stephen Ross'un, Fransız devi PSG'nin de sahibi olan Katar Spor Yatırımları şirketi ile birlikte Forumla 1'in isim haklarını almak için 7 milyar Euro'luk teklif yapacağı iddia edildi.

Emlak kralı Stephen Ross ile Katar Spor Yatırımları şirketinin, Formula 1'in isim haklarını elinde bulunduran CVC Capital Partners şirketi ile diğer ortak Bernie Ecclestone'a 7 milyar Euro'luk teklif yapacağı ileri sürüldü. Konsorsiyumun, Formula 1'deki hisselerin çoğunluğunu elde etmek istediği, ancak satın alınma gerçekleştiği takdirde, Formula 1'in şu andaki CEO'su Bernie Ecclestone'un görevinde kalacağı belirtildi.

NTV Spor'da yer alan habere göre; petrol zengini Katar, ağırlıklı futbol olmak üzere çeşitli spor dallarına büyük yatırımlar yaparken, motor sporlarını da ülkeye getirmeye çalışıyor. Yıllardır Formula 1 takviminde yer almak isteyen Katar'a, F1 yönetimi, bir başka Körfez ülkesi Bahreyn'i veto etmesinden dolayı daha önce ret yanıtı verdi. FIFA'da ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından 2022 Dünya Kupası'nı düzenlemesi zora girdiği iddia edilen Katar ise Formula 1 için adımlarını daha da sıklaştırdı.

Formula 1'in yüzde 35.5 hissesine sahip CVC şirketi, geçen yıl Liberty Global and Discovery Communications ile masaya oturmuş, ama hisselerin yüzde 49'u konusunda anlaşma sağlanamamıştı. CVC halen resmi teklif gelmediğini açıklarken, motorsporlarının yönetim organı Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA, herhangi bir başvurunun yapılmadığını duyurdu.