Fransa bisiklet değil, doping turu!

Dünyanın en zorlu etaplarını barındıran Fransa Bisiklet Turu'nda (Tour de France) doping skandallarının ardı arkası kesilmiyor.

ORTHEZ - Dünyanın en zorlu etaplarını barındıran Fransa Bisiklet Turu'nda (Tour de France) doping skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Birçok sporcunun doping testine takıldığı ve bazı takımların yarışı terk etmek zorunda kaldığı Fransa Bisiklet Turu'nda dopingli sporcu sayısı yükseliyor.
L'Equipe'in ortaya çıkardığı habere göre 11. etap sonrası yapılan testlerde Cofidis takımından Cristian Moreni'de yasaklı testosteron maddesi bulundu. İtalyan sporcunun yeni bir test istemediği ve suçunu kabul ettiği açıklanırken Cofidis takımı da yarıştan çekildi.
Önceki gün, dünyanın en ünlü bisikletçilerinden ve Fransa'ya da son derece iddialı gelen Alexandre Vinoukourov'un doping yaptığı belli olmuştu. Bunun üzerine Kazak sporcunun takımı Astana'nın tüm sporcuları yarıştan men edilmişti. Vinoukourov, hakkındaki iddialar nedeniyle, geçen sezon da son anda turdan çekilmişti.
Doping olayları 'Tur'a damgasını vururken dün koşulan 16.
etap öncesi, altı Fransız ve iki Alman bisiklet takımı dopinge karşı gösteri yaptı ve etaba geç başladı. Orthez ile Col d'Aubisque arasında, 218.5 kilometre uzunluğundaki etap öncesi Agritubel, AG2r, Francaise des Jeux, Bouygues Telecom, Cofidis, Credit Agricole, Gerolsteiner ve T-Mobile takımları grup oluşturarak dopinge karşı olduklarını ve bununla mücadele edeceklerini belirtti.
Lider bile şüphe altında
16. etabı Michael Rasmussen kazandı ve sarı mayoyu korudu. Danimarkalı pedal genel klasmanda kendisini takip eden Alberto Contador'la arasındaki farkı 3 dakika 10 saniyeye çıkardı. Bu ikilinin ardındaki Cadel Evans ise Rasmussen'in 5 dakika 3 saniye gerisinde. İlginçtir tur öncesi yapılan kontrollerden kaçtığı nedeniyle Rasmussen'in hakkında soruşturma açılmış durumda. Danimarka Bisiklet Federasyonu Rasmussen'den yarıştan çekilmesini istemişti. (Spor Servisi)