Fransa'nın kralı belli oluyor

Fransa Açık Tenis Turnuvası tek erkeklerde şampiyon bugün oynanacak Roger Federer-Rafael Nadal finalinin ardından belli olacak.

PARİS - Fransa Açık Tenis Turnuvası tek erkeklerde şampiyon bugün oynanacak Roger Federer-Rafael Nadal finalinin ardından belli olacak. Dünya sıralamasının zirvesindeki Roger Federer, bugün kazanamadığı tek grand slam olan Fransa Açık'ta mutlu sona ulaşmak için ter dökecek. Son sekiz turnuvasında finale çıkarak bir rekora imza atan İsviçreli sporcu eğer bugün de galip gelirse katıldığı üst üste dördüncü 'grand slam'i kazanacak ve 1969'da Rod Laver'dan sonra bunu başaran ilk sporcu olacak.
Roland Garros'ta son iki yılın şampiyonu Rafael Nadal ise bugün Federer'i yenerse 1981'den bu yana bir grand-slam'i üst üste kazanan ilk erkek tenisçi olacak. Nadal geçen yıl Fransa Açık'ta finalde dört set sonunda devirdiği Federer'i 2005'te de yarı finalde mağlup etmişti. Toprak kortta rakibine karşı büyük üstünlüğü bulunan İspanyol tenisçi buna karşın geçen ay Hamburg'da yine bu tarz bir kortta yapılan maçta Federer'e yenilmişti. Nadal Roland Garros'ta şimdiye kadar oynadığı 20 maçı da kazanırken, toprak kortta beş set üzerinden oynanan maçlarda da 33'te 33 yapmış durumda.
İki tenisçi arasında şimdiye kadar oynanan maçlarda Nadal'ın 7-4 üstünlüğü bulunuyor. Toprakta ise bu denge 5-1 Nadal'ın lehine. (Spor Servisi)