Fransız basını: Ne işin var şarkta?

Nicolas Anelka'nın Fenerbahçe'ye transferi Fransız ve İngiliz basınında geniş yer buldu. Fransızlar yıldız golcünün Türkiye'ye transfer olmasını şaşkınlıkla karşılarken en ağır eleştiri Le Figaro için bu transferi yorumlayan Henri Frey'den geldi.

İSTANBUL - Nicolas Anelka'nın Fenerbahçe'ye transferi Fransız ve İngiliz basınında geniş yer buldu. Fransızlar yıldız golcünün Türkiye'ye transfer olmasını şaşkınlıkla karşılarken en ağır eleştiri Le Figaro için bu transferi yorumlayan Henri Frey'den geldi.
Fransız Milli Oyuncu Willy Sagnol'un bu transfer için "lüzumsuz" dediğini hatırlatan Frey, Anelka'nın milli takım defterini bu kararla kapadığını çünkü teknik patron Raymond Domenech'in Türkiye'ye onu izlemesi için yetkili bir ismi göndermeyeceğini iddia etti.
Frey ayrıca medya baskısının üst düzey olmasından dolayı Parisli oyuncu için geleceğinin "korku dolu" olduğunu söyledi. Le Parisien ve Le Nouvel Observateur de golcü futbolcunun Parisli olduğunu vurgulayarak Anelka'nın İstanbul'da yalnızlık çekebileceğini vurguladı.
Futbolla ilgili internet sitelerinden Sport24, transferi "her ne kadar Türkiye'ye gittiğine inanamasak da" diye duyurdu ve 'Anelka daha büyük bir kulüpte oynamak isterken niye Türkiye Ligi'ne gitti' diye bir yorumda bulundu.
İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Times, 26 yaşındaki golcü oyuncuyu, "futbol dünyasının nikotini" olarak nitelendirdi.
'Anelka nikotin gibi'
Fransız futbolcunun bağımlılık yaptığını öne süren The Times gazetesi, "Sizin için kötü olduğunu bildiğiniz halde bırakamazsınız. Büyük bir baş ağrısına yol açar" görüşünü savundu. Gazete, haberinin devamında Fenerbahçe'nin takım oyununa zaran veren bu nikotini içmeye hazırlandığını savundu. Haberde ayrıca uyumsuz davranışlarıyla futbolunu gölgeleyen yıldız futbolcuyu kadrosuna katan Fenerbahçe'nin de büyük bir risk aldığını iddia etti.
İngiliz tabloid gazetelerinden Daily Express ise Anelka'nın imza törenindeki fotoğrafıyla birlikte verdiği haberinde, 'aşırı somurtkan' lakaplı golcünün Fenerbahçe'ye tranfer olmaktan memnun gözükmediğini iddia etti. Her iki ülke basınının birleştiği ortak görüş ise yıldız oyuncunun yeteneklerini sergilemesi halinde başarılı olacağı yönünde. (Spor Servisi)