Fransızlar Sarkozy'yi değil Zizou'yu seviyor

Fransızların en sevdiği insan Zinedine Zidane. 2006 Dünya Kupası'nın ardından profesyonel futbol kariyerine nokta koyan Cezayir asıllı futbolcu Fransız araştırma şirketi...
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransızların en sevdiği insan Zinedine Zidane. 2006 Dünya Kupası'nın ardından profesyonel futbol kariyerine nokta koyan Cezayir asıllı futbolcu Fransız araştırma şirketi Ifop tarafından pazar gazetesi Journal du Dimanche için yapılan ankete göre Fransa'nın en sevilen kişileri arasında ilk sırada yer alıyor. Yeni cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Zidane'ın başı çektiği listenin 25. sırasında yer alıyor. Anketi düzenleyen araştırma şirketi Ifop 50 önemli Fransız figürünü belirleyerek katılımcılardan en sevdikleri kişiyi seçmelerini istedi. Anket sonrasında 'Zizou' katılanların yüzde 39'unun oyunu alarak en sevilen Fransız oldu. Zidane'ı eski tenis şampiyonu iken tenisi bırakıp şarkıcı olan Yannick Noah yüzde 38.5 oy oranı ile takip etti.
Fransızların en çok sevdiği üçüncü kişi ise çevreci militan ve televizyon yapımcısı Nicolas Hulot da yüzde 34 oy aldı. Katılımcıların yüzde 20'sinin oyunu alan Sarkozy 25'inci sıraya otururken, onu yüzde 12 oy oranı ile cumhurbaşkanlığı yarışındaki rakibi Segolene Royal izledi.