Fransızların gözdesi Fransızları üzdü

Bobo, Beşiktaş'ı ligde olduğu gibi Avrupa'da da taşımayı sürdürüyor. Brezilyalı genç yıldız, takımını Şampiyonlar Ligi'nde 2-1 kazandığı Liverpool maçında olduğu gibi Marsilya karşısında da üç puanla buluşturan isim oldu.

PARİS / İSTANBUL - Bobo, Beşiktaş'ı ligde olduğu gibi Avrupa'da da taşımayı sürdürüyor. Brezilyalı genç yıldız, takımını Şampiyonlar Ligi'nde 2-1 kazandığı Liverpool maçında olduğu gibi Marsilya karşısında da üç puanla buluşturan isim oldu. Sezon başında Bordeaux ve St. Etienne gibi Fransız kulüplerinin gözdesi olan sambacı, bu kez de bir Fransız kulübünün canını yakmış oldu.
Fransız spor basınının maça ilişkin yorumlarına gelince; 'Frenkler', Beşiktaş'ın galibiyetine geniş yer verirken, kendi takımları için de ikinci tur yolunda Liverpool karşısında yenilginin yasak olduğu yorumunu yaptı.
Le Figaro, 'Marsilya, Şampiyonlar Ligi'nde geri adım attı' başlığıyla verdiği haberde, Nasri'nin sakatlık sonucu sahayı erken terk etmesinin talihsizlik olduğunu yazdı. Le Parisien gazetesi, 'Marsilya için her şey olabilir' başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberde, Fransız takımının oyuncularının gerçekte yenilgiyi hak etmedikleri yolundaki açıklamalarına yer verirken bu yenilginin Marsilya'nın tur umutları için işini zorlaştırdığını yazdı.
Liberation gazetesi, 'Marsilya gruptan çıkmak için Liverpool karşısında oynayacak' başlığıyla verdiği haberde, 'Bobo, Marsilya'yı üzdü' ifadesini kullandı.
'8-0 yenilen takıma yenildiler'
Spor gazetesi L'Equipe ise, 'Marsilya için bundan sonra sıcak olacak' başlığıyla verdiği haberde, Erik Gerets'in 'Kazanabilirdik' şeklindeki açıklamasına yer verdi. Gazete, Liverpool maçının tam anlamıyla bir final özelliğini taşıdığını yazarken Beşiktaş'ta Bobo'yu, Marsilya'da ise Rodriguez'i en başarılı oyuncu olarak gösterdi. Gazetenin ünlü yorumcusu Angel Marcos ise "Liverpool'a 8-0 yenilen takıma yenildiler, daha ne diyeyim" yorumunda bulundu.
Öte yandan Beşiktaş'ın bu sezonki en büyük gol ayağı Bobo, Marsilya'ya attığı golle Avrupa kupalarında toplamda altıya ulaşırken Beşiktaş'ın en golcü oyuncuları sıralamasında Feyyaz Uçar ile Metin Tekin'i yakaladı. Siyah-Beyazlı takımın Avrupa kupalarındaki en golcü futbolcusu unvanını 14 golle Oktay Derelioğlu elinde bulunduruyor.
'Seyircisiz maç cezası' kalktı
Tahkim Kurulu, PFDK'nın Beşiktaş'a verdiği bir maç seyircisiz oynama cezasını, 30 bin YTL para cezasına çevirdi. Kurul dünkü toplansında Beşiktaş'ın itirazını görüştü. Önce, Beşiktaş'ın, Fenerbahçe ile oynadığı maçta verilen cezayla ilgili itirazını ele alan kurul, Siyah-Beyazlı taraftarların bu maçtaki çirkin ve kötü tezahüratının toplam 54 saniye sürmesi ve 'toplu olma' unsurunun gerçekleşmediğinden hareketle, PFDK'nın verdiği 30 bin YTL para cezasını kaldırdı.
PFDK'nın, aynı eylem daha önce Fenerbahçe maçında gerçekleştiği için, Sivas maçından tezahürat yüzünden verilen bir maç seyircisiz oynama cezasının gerekçesinin, Fenerbahçe maçındaki para cezasının kaldırılması nedeniyle geçersiz kaldığına karar veren Tahkim Kurulu, konuyla ilgili ihlalin ilk kez gerçekleştiğinden hareketle cezayı 30 bin YTL para cezasına çevirdi. Bu arada Genel Menajer Sinan Engin'e verilen ceza da kaldırıldı. (Spor Servisi)