Fransızların gözü korktu

Fransız basını, takımlarını yarı finalde güçlü bir takımın beklediği görüşünde birleşti. L'Equipe, 'Patronların Dönüşü' başlığıyla manşetten verdiği haberde, Fransız Milli Takımı'nın Türkiye'yi ciddiye aldığını ve bu sefer kadroda as oyunculara yer verileceğini okuyucularına duyurdu.

  • Fransız basını, takımlarını yarı finalde güçlü bir takımın beklediği görüşünde birleşti. L'Equipe, 'Patronların Dönüşü' başlığıyla manşetten verdiği haberde, Fransız Milli Takımı'nın Türkiye'yi ciddiye aldığını ve bu sefer kadroda as oyunculara yer verileceğini okuyucularına duyurdu. Gazete, teknik direktör Santini'nin Pires, Desailly, Wiltord ve Barthez'i kesinlikle oynatacağını yazdı. France-Soir gazetesi de Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı kazanmasından sonra Türk futbolunun adeta yeniden doğduğunu belirterek, Fransa'nın as oyuncusu Thuram'ın, 'Türkler fizik olarak güçlü ve sahaya iyi yayılıyorlar, kolay maç olmayacak' sözlerine yer verdi. Le Parisien ise 'Fransa için gerçek sınav' başlığıyla verdiği haberde, Fransa Milli Takımı oyuncularının Türkiye'nin gösterdiği performanstan etkilendiğini yazdı.
  • Türk Milli Takımı'nın başarılı orta saha oyuncusu Yıldıray Baştürk, Bayer Leverkusen'den ayrılırsa, Liverpool gibi bir takıma transfer olmak istediğini açıkladı. Yıldız oyuncu, "Kulübümle bir yıllık daha kontratım var. Ancak Liverpool çok büyük bir kulüp. Eğer anlaşırsak, neden olmasın? İngiliz takımlarına karşı birçok maçta görev yaptım. İngiltere Premier Ligi için yeterli kapasitem olduğuna inanıyorum" açıklamasını yaptı. Bilindiği gibi İskoçya'nın iddialı ekiplerinden Celtic de, Yıldıray Baştürk'e transfer teklifinde bulunmuş ancak genç oyuncu tarafından reddedilmişti.
  • Gençlerbirliği'nin yetenekli oyuncusu Serkan Balcı, haziran ayında milli forma maratonu gerçekleştirdi. 14 gün içinde üç ayrı kategoride milli takımlarda peşpeşe görev yaparak bir rekora imza atan Serkan Balcı'nın maratonu, 6 ve 10 Haziran tarihlerinde Ümit Milli Takım'ın Slovakya ve Makedonya maçlarıyla başladı. Genç futbolcu ardından, 12-22 Haziran tarihlerinde Fransa'nın Toulon kentinde yapılan özel turnuvaya katılan A Genç Milli Takım'ın kadrosunda da yer aldı. Konfederasyon Kupası'nda A Milli Takım kadrosuna da çağrılan Serkan Balcı, Brezilya ile yapılan grubun son maçında son dakikalarda görev alarak ilk kez A Milli formayı giydi.
  • Türkiye, FIFA'nın belirlediği dünya klasmanında Euro 2004 eleme grubundaki rakiplerinden İngiltere'nin üstüne çıkarak yedinci sırada yer aldı. Haziran ayında puanını 733'e çıkartan A Milli Takım bir basamak yükselirken, 727 puan alan İngiltere sekizinci sıraya indi. Klasmanda son Dünya Şampiyonu Brezilya, 834 puanla yine ilk sıradaki yerini korurken, Fransa 814 puanla ikinci sırada kaldı. Geçen ay ikinciliği Fransa ile paylaşan İspanya ise 762 puana gerileyerek, üçüncü sıraya düştü.