Futbol kış uykusundan uyanırken

Ligde verilen bunca uzun yarıyıl tatili fena halde sıkıyor. Böyle altı haftalık tembelliğe, UEFA'nın ağababası sayılan liglerde pek rastlanmıyor. Ya da lig kış uykusuna yatarken, federasyon, varsa lig kupası maçlarıyla futbol ateşinin altının geçmesi önleniyor.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Ligde verilen bunca uzun yarıyıl tatili fena halde sıkıyor. Böyle altı haftalık tembelliğe, UEFA'nın ağababası sayılan liglerde pek rastlanmıyor. Ya da lig kış uykusuna yatarken, federasyon, varsa lig kupası maçlarıyla futbol ateşinin altının geçmesi önleniyor. İngilizler 'sabaha kadar maç yapma' iptilasını iyice abartarak tek hafta bile ara vermeden tam gaz top koşturuyor. Noel'e gösterilen özen, yılbaşına tanınmazken Premier Lig 1 ocakta bile faaliyetini sürdürdü. Federasyon Kupası, Wortington derken maç takvimi zaman zaman haftada üçe çıkarak Ada'daki futbol adrenalinin sürekli yüksek düzeyde kalması sağlanıyor.
İngiltere gibi ligin 20 takımla oynandığı diğer ülkelerden İspanya iki haftalık tatille yetinirken, Fransa'da kış uykusu 3 haftaya çıkarıldı. Emre ile Okan'ın forma giydiği Serie A'da da sömestr tatili 21 gün sürdü. Almanya, bizimle birlikte devre arasını en fazla açarken, 14 aralıktaki paydosun ardından altı hafta sonra 25 ocakta lig mesaisi başladı. Yakında nüfusu Almanlar'ı aşacak olan Türk popülasyonundaki sürekli artışın bu tembellikte etkisinin olup olmadığı mutlak araştırılmalı, tıpkı Hollanda gibi. Kuzey Avrupalılar'da ise lig çoktan bitti. Yenisinin başlaması için buzların çözülmesi bekleniyor. İlk bölümü 22 aralık akşamı Fenerbahçe'nin Trabzon'u 3-2 yendiği karşılaşmanın 77. dakikasında Tuncay'ın (diğer iki sayıyı da o atmıştı zaten) golüyle biten lig, bir aksilik olmadığı taktirde bugün 13.30'a ertelenen Denizli-Ankaragücü karşılaşmasıyla yeniden başlayacak. Rıza Çalımbay, maçın, geçtiğimiz Pazar günü oynanmasına karşı çıkan rakiplerinin, hafta arası günün ortasına alınarak kendi sahalarında 'seyircisiz' karşılaşmaya çıkarılmalarını eleştirdi.
Aslında başkent takımının yeni hocası Tevfik Lav'ın da maçın pazar günü oynanmasını istemesi gerekti. Zira bu hafta oynanacak beş ertelemede Denizlispor gibi onlar da iki kez sahaya çıkacak. Geçen seneden devreden hesaplaşmalar arasında en heyecanlısı kuşkusuz Pazar akşamı oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi. Lucescu, Antalya kampında takımının maçlarının naklen yayınına izin vermeyerek Slavia Praglılar'dan sakladığı söylentisini pazar günkü Sparta Prag karşılaşmasının ekrana yansıtılmasıyla cevap verdi. Bu hazırlık karşılaşmaları, değiştirilen oyuncu sayısının dışında gerçekten başa baş, dişe diş mücadeleler halinde geçiyor. Tekmeler, kavgalar, kartlar havada uçuşunca arena eski bildik biçimine dönüşüyor.
Rumen hocanın, Praglılar karşısında iki ayrı takım denediği malum. Ama yine de önemli olan hafta sonundaki Fenerbahçe derbisiydi. Başlayan 11'in mi, bitirenin mi 'asıl çocuklar' olduğuna karar verebilmek çok zordu. Doğal olarak ilk 11 temel alındığında, Sparta, 45 dakika rakibinden daha üstündü. Klasik, 'Orta saha-forvet muhabbet hatlarındaki kopukluk' yüzünden.
Etkin krampon Pancu
Yine de Pancu'nun, ilk yarıda olduğu gibi ikinci dönemde de Siyah-Beyazlılar'ın en etkili kramponu olacağı apaçık ortada. İlhan Mansız'ın ilk 45 dakikası faciaydı. Sevgilini 28 milyar liraya özel tayyare kiralayarak İstanbul'a getirdikten sonra sahada dayılık yapmayı sürdüreceksen, bırak kızcağız 'charter'la uçsun daha iyi. Ne var ki tecrübeli tilki, hırçın skorerinde ısrar etmekteki haklılığını, Mansız'ın, ikinci yarıda bambaşka bir futbolla gol üretme makinasına dönüşmesi sonucunda bir kez daha kanıtladı.
Lucescu, 'genç-deneyimli' kokteylindeki ustalığını kullanarak, lig başındaki kadro darlığını, şu sıralar birbirine denk iki ayrı 11 imal etme başarısına dönüştürdü. Galatasaray'da, ülkeye döndükten sonra iniş gösteren performans, Krilya yenilgisiyle ayan beyan ortaya çıktı. Dört oyuncunu yarım devre kullanıp attıktan sonra yerlerine geçebilecek yeni dörtlüyü aman zaman vermeden monte etmek kolay değil. Cimbom'da, Arif kadar Ali de etkisiz olunca, ofansif güç sıfırın altına iniyor. Son golde savunmanın kobra görmüş fare gibi felce uğraması, yıllar öncesi Devler Ligi acemilik devrini hatırlattı. Fenerbahçe, Kocaeli karşısında Vladimir'le şahlandı. Rebrov'un da katılımıyla Sarı-Lacivertliler'de ikinci devrede çok sert Ukrayna fırtınalarının esmesi bekleniyor. Zaten Kadıköy'ün de rüzgarı serttir, malum...