Futbol kulübü değil tepük ocağı!

Futbol kulübü değil tepük ocağı!
Futbol kulübü değil tepük ocağı!

K ğıthane de kurulan İkinci Nesil Tepük Ocağı, İstanbul 2. Amatör Lig de mücadele ediyor.

Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bayrampaşa Belediye Stadı’nda bir 2. Amatör Lig maçı... Mor ağırlıklı formasıyla mücadele eden çok genç bir ekip, iyi mücadele etmesine karşın talihsiz gollerle yenik duruma düşüyor... İlerleyen dakikalarda bir oyuncu sakatlanırken yedek kulübesinden teknik direktör elinde sağlık çantasıyla sahaya girip futbolcusuna müdahale ediyor... Bu isim Ziya Bilici, teknik direktörü ve kurucusu olduğu takım da İkinci Nesil Tepük Ocağı.
Evet, yanlış okumadınız, ‘Tepük Ocağı’. Türkiye ’nin şahsına münhasır bu kulübünün kurucusu ve şu anda teknik direktörü olan Ziya Bilici aslında bir reklamcı. Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik ve genetik okuyan Bilici, hep bir spor kulübü kurmak istemiş ve 2009 yılında, “Kendimi gerçekleştirme projem” dediği İkinci Nesil Tepük Ocağı’nı hayata geçirmiş. 

‘İkinci Nesil’e hizmet
Kulübün hikâyesini Bilici’den dinleyelim: “Kulübümüz Kâğıthane’nin kenar mahallelerinde kuruldu. Futbolcularımızın aileleri, zamanında köyden kente göç eden insanlar. Biz bu birinci neslin çocuklarına, yani ‘İkinci Nesil’e hizmet veriyoruz. İsmimizi de buradan aldık. ‘Niye Tepük Ocağı’ olduğuna gelince... Kaşgarlı Mahmud’un ‘Divan-ı Lügati’t Türk’ isimli eserinde ‘Tepük’ten, yani futbolun Türkler arasında oynanan ilk versiyonundan bahsedilir. Biz de bir futbol kulübüyüz. Madem ki oynadığımız oyunun bir Türkçe karşılığı var, biz de onu kullanmak istedik. Logomuzda, aklı temsilen baykuş var. Renklerimiz açık turuncu-mor. Açık turuncu, her renkle uyum sağlayabilen bir renk. Mor ise farklılığımızı simgeliyor.” 

Küfreden gider!
İkinci Nesil’i farklı kılan yönlerinden birisi sportif başarıdan önce eğitime ve ahlaklı bireyler yetiştirmeye önem vermesi. Ziya Bilici, “Elbette maç kazanmak da istiyoruz ancak ilk amacımız ahlaklı bireyler yetiştirmek. Ben maç içinde küfreden futbolcuyu takımda barındırmam mesela. Kaybetmeyi, kavga etmeye tercih ederim. Kavga edip kazanacağımıza kazanmayalım daha iyi” derken takımın eğitim durumuna işaret ediyor: A takımda üç tıp öğrencisi var. Yönetim kurulundaysa, zamanında üniversite sınavlarında Türkiye’de ilk 100’e girmiş üç isim mevcut. “ Galatasaray ’dan veya Fenerbahçe’den daha eğitimli yönetimimiz var” diyen Bilici, en büyük sıkıntılarının tesis noksanlığı ve gelir yokluğu olduğuna işaret ediyor. Kulübün masraflarının çoğunu Bilici kendi cebinden ödemiş.

Keşanspor küme düştü
Bölgesel Amatör Lig’de sezonun ilk yarısında şampiyonluğa koşan, devre arası kampına giderken geçirdiği kaza sonrası lige devam etme kararı alan ancak bir türlü toparlanamayan Keşanspor küme düştü. Ligi sekizinci bitiren ve statü gereği ligde kalmak için Edirne Süper Amatör Lig şampiyonu Sarayspor’la karşılaşan Sarı-Siyahlılar, iki kez öne geçtikleri maçta rakiplerine mağlup oldular. Maçın normal süresi 2-2 sona ererken uzatmada iki gol bulan Sarayspor tarihinin en büyük başarısına imza attı. Maç sonrası Keşan camiasında büyük üzüntü vardı.