Futbol kurallarında iki değişiklik gündemde

Futbol kurallarında iki değişiklik gündemde
Futbol kurallarında iki değişiklik gündemde
Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (International Football Association Board - IFAB), 28 Şubat'ta Kuzey İrlanda Başkenti Belfast yakınlarındaki Craigavad'da yapılacak yıllık olağan toplantısının gündeminde, oyuncu değişikliği ve penaltı+kırmızı kart uygulaması konuları yer alacak.

İSTANBUL - IFAB toplantısında karar verilecek gündem maddelerinden biri oyuncu değişikliği ile ilgili (3. madde). Kendisine bağlı konfederasyonlar ve ulusal federasyonları temsilen FIFA, uzatma dakikalarında dördüncü bir oyuncunun değiştirilmesini teklif etti.

Diğer önemli bir madde ise (12. madde) "Üçlü ceza " olarak adlandırılan kural. Şu anda bir faul veya sportmenlik dışı davranışta serbest vuruş veya penaltı yanında kırmızı kart gösteriliyor, ayrıca müsabakalardan men cezası veriliyor. Çeşitli defalar değiştirilmesi önerilen bu kural bu yılki toplantının karar verilecek gündem maddeleri arasına alındı.

Amatör liglerde oyuncu değişikliğinin esnek hale getirilmesi de gündemde. İngiltere ve İskoçya'da bu konuda yapılan denemelerde müsbet sonuçlar alındı.

IFAB'nin gündeminde karar alınmayacak maddeler de bulunuyor. Sadece değerlendirilecek maddeler şöyle:
- Gençler liginde belirli bir süre oyun dışı kalma cezası.
- 12. madde kapsamındaki elle oynama kuralı.
- Maç sırasında saat durdurma (basketbol gibi)
- Tereddütlü durumlarda video tekrarına başvurmak.

IFAB 8 kişiden oluşuyor. 4 üyeyi, 4 konfederasyonu temsilen FIFA belirliyor. Diğer üyeler ise İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Federasyonları temsilcilerinden oluşuyor. Kuralların değişmesi için dörtte üç çoğunluk sağlanması gerekiyor. (DHA)