Futbolcular çeşit çeşit

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, altı çeşit sorunlu futbolcu olduğunu belirledi. Futbolcular şöyle sınıflandırılıyor:

ANKARA - Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, altı çeşit sorunlu futbolcu olduğunu belirledi. Futbolcular şöyle sınıflandırılıyor:
Sert oyuncular: Teknik becerileri az, sağlam bir fizik yapısına sahiptirler. Esnek değildirler. Hakemin bu tür oyuncuları ilk fırsatta uyarması gerekir. Mesajınız açık ve anlaşılır olmalı, "Atarım, keserim" biçimindeki tehditlerle sorunu çözemez, artırırsınız.
Çıtkırıldım oyuncular: Hep kendilerine faul yapıldığından yakınır, kime sarı kart göstermesi gerektiğini sık sık işaret ederler. Hakemin bu tür oyuncuları zamanında uyarması ve beklentilerine kanmaması gerekir.
Çok konuşanlar: Bunlar iki çeşittir. Her durumda çok konuşanlar ve yorulup oyundan düşünce çok konuşanlar. Birincisi için yöntem, dinleyin, üstelerse uyarın, tekrarında mutlaka ihtar verin. İkincisinde, önce uyarın, sonra da ilk itirazda ihtar verin.
İsyankâr oyuncular: Asi ruhludurlar, çabuk parlar ve çabuk sönerler. Parlamışken üzerine gitmeyiniz, sakinleşince tavrınızı açıkça ortaya koyunuz. Aşağılayıcı veya alaycı tavırlarını mutlaka cezalandırınız.
Kavgacı oyuncular: Ön plana çıkmayı ve herkesin hakkını korumayı severler. Tartışmaları kavgaya dönüştürürler. İlk kavgada ihraçlık hareketini cezalandırırsanız o da diğerleri de bir daha kavga edemezler.
Sahtekâr oyuncular: En tehlikeli ve en zoru bu tür. Ne zaman rol yaptıklarını, ne zaman gerçekleri oynadıklarını kestiremezsiniz. Önce uyarın, sonra hep ensesinde olun. Sizi aldatmasına izin vermeyin.