Futbolda seçim göründü

Futbol Federasyonu'nun olağanüstü seçime gitmesi için 106 kulübün verdiği imza noter kanalıyla federasyona ulaştırıldı.

İSTANBUL - Yeni bir federasyon başkanı ve yönetim kurulu isteyenleri temsil eden grubun temsilcisi konumundaki Bursaspor Başkanı Levent Kızıl, olağanüstü genel kurula gitmesi için 106 imza topladıklarını ve noter kanalıyla başvuruda bulunduklarını açıkladı. Kızıl, düzenlediği basın toplantısında, Türk futbolunda bir yıla yakın süredir devam eden kaosun, azalmak bir yana, artarak devam ettiğini ifade ederek, "Bir yönetimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için olmazsa olmaz iki ilkesi adalet ve güvendir. Maalesef gelinen noktada Futbol Federasyonu yönetimi, futbol aile bireylerinin büyük çoğunluğunun kanaatince bu ilkeleri erozyona uğratmıştır" diye konuştu. Kızıl, şöyle devam etti: "Futbol ailesinin en büyük organı olan genel kurulun delegeleri olarak hepimizi rahatsız eden bu kaosa seyirci kalamazdık. Yasanın bize tanıdığı imkânlar çerçevesinde başvuruyu yaparak gerekli yasal süreci bugün itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Bugünkü başvurumuzla yapmak istediğimiz, yapılacak bir seçimle kaybolan güven ve adalet duygularını geri getirmek, futbol ekonomisini sağlıklı ve yasal olarak büyütecek altyapının kurulmasını sağlamak ve kurumsallaşmayı gerçekleştirmektir."
Seçim sürecinin yanlışlığı ve futboldaki kaosu artıracağı iddialarının külliyen yalan olduğunu ifade eden Kızıl, "İddia sahipleri, var olduğunu kabul ettikleri kaosun sona erdirilmesi konusunda samimilerse, mevcut yasa ve statümüz 21 günde seçimi mümkün kılmaktadır" şeklinde konuştu.
Kızıl: Ben aday olmayacağım
Mevzuatın öngördüğü şekilde yapılmış bir başvurudan sonra seçimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Kızıl, sözlerini şöyle sürdürdü: "O zaman mevzuattaki maksimum süreleri kullanmaya çalışmak, hukuku zorlayacak yorumlar yapmak, bırakın tarihe karşı sorumluluğu 'koltuğa yapışmayız' iddialarıyla da çelişir. Buradan futbol kamuoyu ve değerli spor medyası da başta olmak üzere futbol ile ilgili her kesime sesleniyoruz; bugünden itibaren kaosu ortadan kaldıracak seçimin en kısa sürede yapılması için çaba sarf etmek, imza sahipleri kadar sizlerin de sorumluluğunuzdadır." Kızıl, olağanüstü genel kurul olması halinde kendisinin aday olmayacağını da belirtti.
Fenerbahçe-Galatasaray bu kez el ele
Olağanüstü genel kurul çağrısı için imza veren 106 delege içinde Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri yedişer imza ile başı çekiyor. Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım, Nihat Özdemir, Nihat Özbağı, Mahmut Uslu, Murat Özaydınlı, Şekip Mosturoğlu ve Serhat Çeçen, Galatasaray'da ise Özhan Canaydın, Adnan Polat, Cengiz Özyalçın, Mehmet Helvacı, Refik Arkan, Atilla Kınay ve Ali Gürsoy'un imzaları yer aldı. Süper Lig'de Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yanı sıra Gençlerbirliği bir, Sivasspor iki, Bursaspor, Çaykur Rizespor, Kayseri Erciyesspor, Vestel Manisaspor, Sakaryaspor, Konyaspor, Antalyaspor, Kayserispor ve Ankaraspor da beşer imza verdi. Beşiktaş, Trabzonspor, Denizlispor, Gaziantepspor ve Ankaragücü ise imza vermedi. İmza veren kulüpler, federasyonlar ve kişiler ile verilen imza sayıları ise şöyle: İki imza verenler: İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Kocaelispor, Kasımpaşa, Diyarbakırspor, İstanbulspor.
Bir imza verenler: G. Oftaş, Mardinspor, Kahramanmaraşspor, Gaziantep BB, Samsunspor, Türk Telekom, Kardemir Karabükspor, Şanlıurfa Belediyespor, İnegölspor, Bursa Merinosspor, Bucaspor, Çankırı Belediyespor, Turgutluspor, Dardanelspor, Etimesgut Şekerspor, Hatayspor, Aksarayspor, İskenderun DÇ, Küçükköyspor, Gaziosmanpaşaspor, Eyüpspor, Alibeyköyspor, Şanlıurfaspor, Kartalspor, Yimpaş Yozgatspor, Sarıyer, Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu, Üniversite Sporları Federasyonu, Okul Sporları Federasyonu, Ahmet Çakar, Yusuf Namoğlu ve Muzaffer Sarvan.