Futbolda şiddet zirvesi

Beşiktaş ile Galatasaray arasında yapılan derbi sonrası çıkan olayların bir daha yaşanmaması için alınacak önlemlerin konuşulduğu güvenlik toplantısı yapıldı.

İSTANBUL - Beşiktaş ile Galatasaray arasında yapılan derbi sonrası çıkan olayların bir daha yaşanmaması için alınacak önlemlerin konuşulduğu güvenlik toplantısı yapıldı. İstanbul Valiliği binasında vali Muammer Güler başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, basın sözcüsü Ali Dürüst, Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, ikinci başkan Nihat Özdemir,
İstanbulspor Başkanı Adnan Sezgin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürü Tamer Taşpınar ile diğer yetkililer katıldı.
'Kara delikler tıkanacak'
Güler, olayların önlenmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Mevcut hükümler yeniden gözden geçirildi. Şiddet olaylarının önlenmesine ilişkin kulüplerde oluşan anlayış birliğinin devamına karar verildi. Beşiktaş-Galatasaray maçı sonrası Bilgili'nin açıklamalarının etkisi, Canaydın tarafından desteğine, Yıldırım ve Sezgin'in destek vermesiyle pekişmiş oldu. Bunun yanında bütün tedbirlerin uygulanabilmesi için yasal dayanağının olması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Bakanlar Kurulu'na sevk edilen yasa tasarısının yürürlüğe konularak, bu tedbirlerin yasal dayanağının oluşması için görüş birliğine varıldı."
Güler, soyunma odalarında yaşanan olayların önlenmesi için de bu bölümlerde akreditasyon uygulamasına geçileceğini söyledi. Güler, "Kulüpler önceden soyunma odalarında ve koridorlarda kimlerin görev alacağını belirtecek. Bunun için görevlilere bir kart dağıtacaklar'' dedi. Statlara yanıcı, yakıcı ve patlayıcı maddelerin sokulmaması konusunda emniyet makamlarının yaptığı denetimin dışında, kulüplerin de bütün giriş noktalarında önleyici tedbirleri sıklaştıracaklarını kaydeden Güler, şöyle konuştu: "Her kulübümüz kendi statlarında, bu konudaki bölümlerinde her türlü tedbiri özel güvenlik birimleri ve emniyet işbirliği ile yeniden gözden geçirecek. Statların fiziki ve teknik yönleri de yeniden değerlendirilecek ve eksiklikler tamamlanacak. Seyirciler de tribünlerin çeşitli yerlerine konulacak kameralarla izlenecek. Kurallara uymayanlar kameralarla tespit edilecek.''
Güler, maç sonunda verilen demeçlerin kamu oyunu tahrik edebildiğini, bunun önüne geçmek için de, bundan sonra kulüplerin belirlediği yöneticinin açıklamalarda bulunacağını ifade etti. Güler, kulüp yöneticilerinin anlayış birliği içinde olması halinde olayların önlenebileceğini dile getirdi. (Spor Servisi)