Futbolu az, sporu çok bir 2007 takvimi

2007 yılının sportif organizasyonlar açısından çok verimli bir yıl olacağını söylemek mümkün değil. Zira ne bir olimpiyat organizasyonu, ne de bir Dünya Kupası var.

İSTANBUL - 2007 yılının sportif organizasyonlar açısından çok verimli bir yıl olacağını söylemek mümkün değil. Zira ne bir olimpiyat organizasyonu, ne de bir Dünya Kupası var. Fakat kış oyunlarında heyecan devam edecek, futbolda olmasa bile basketbolda Avrupa Şampiyonası finalleri oynanacak, kulüp bazında gerçekleştirilen turnuvalardaki heyecan sürecek. İşte 2007'nin spor takvimi...

OCAK:
6-21: Lizbon-Dakar Rallisi, 14-20: Dünya Snowboard Şampiyonası (İsviçre), 15-28: Avustralya Açık Tenis Turnuvası, 17-27: Dünya Üniversite Kış Spor Oyunları (İtalya), 19-21: WRC Monte Carlo Rallisi, 19-4 Şubat: Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası finalleri (Almanya), 20-21: Dünya Sürat Pateni Sprint Şampiyonası (Hamar-Norveç), 22-28: Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Polonya), 22-4 Şubat: Dünya Skeleton Kayak ve Bobsled Şampiyonaları (İsviçre), 23-27: Dünya Serbest Kayak Şampiyonası (İtalya).

ŞUBAT:
2-4: Dünya Kızak Şampiyonası
(Avusturya), 2-11: Dünya Biatlon Şampiyonası (İtalya), 3-4: Avrupa En İyi 12'ler Masatenisi Müsabakaları (İtalya), 3-18: Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası (İsveç), 9-11: Avrupa Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası (Türkiye), 9-11: Dünya Sürat Pateni Mesafe Şampiyonası (Hollanda), 9-11: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu 1. tur müsabakaları, 18: NBA All-Star maçı, 20-25: Avrupa Skeleton Kayak Şampiyonası (Almanya), 22-4 Mart: Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası (Japonya).

MART:
2-4: Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası (İngiltere), 8-11: Dünya Sürat Pateni Açık Mesafe Şampiyonası (ABD), 9-11: Dünya Kısa Parkur Sürat Pateni Şampiyonası (İtalya), 13-17: Dünya Büyükler ve Gençler Salon Okçuluk Şampiyonası (Türkiye), 14-15: UEFA Kupası 4. tur rövanş maçları, 17Mart-1 Nisan: Dünya Yüzme, Atlama, Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası (Avustralya), 18: Formula 1 Avustralya Grand Prix'si, 9-25: Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Japonya), 24-25: Dünya Kros Şampiyonası (Kenya), 25-1 Nisan: Avrupa Masatenisi Şampiyonası (Sırbistan), 29: Basketbolda FIBA Avrupa Erkekler Çalenç Kupası final rövanş maçı, 29 Mart-1 Nisan: Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası (İspanya), 30 Mart-1 Nisan: Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi 'Dörtlü Final' müsabakaları.

NİSAN:
3-10: Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası (Kanada), 4: Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası final ilk maçı, 6-8: Avrupa Judo Şampiyonası (Sırbistan), 8-11: Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası, 10: ULEB Kupası final maçı (Belçika), 11: FIBA Bayanlar Avrupa Kupası final rövanş maçı, 12: UEFA Kupası çeyrek final rövanş maçları, 13-15: FIBA Erkekler Avrupa Kupası 'Dörtlü Final' müsabakaları, 14-22: Avrupa Halter Şampiyonası (Fransa), 15: Paris Maratonu, 16: Boston Maratonu, 17-22: Avrupa serbest, grekoromen güreş şampiyonaları (Bulgaristan), 21-22: Moto GP Türkiye Grand Prix'si, 22: Londra Maratonu, 27 Nisan-13 Mayıs: Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası finalleri (Rusya).

MAYIS:
4-6: ULEB Avrupa Ligi 'Dörtlü Final' müsabakaları (Yunanistan), 4-6: Avrupa Karate Şampiyonası (Slovakya), 16: UEFA Kupası final maçı (İskoçya), 18-22: Dünya Tekvando Şampiyonası (Çin), 23: Şampiyonlar Ligi final maçı (Yunanistan), 28 Mayıs-10 Haziran: Fransa Açık Tenis Turnuvası.

HAZİRAN:
3-13: Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası (Letonya), 6-24: Kuzey ve Orta Amerika Futbol Şampiyonası (ABD), 14-17: Avrupa Slalom Kano-Kayak Şampiyonası (Slovakya), 23-24: Atletizmde Avrupa Kupası yarışmaları (Almanya), 25 Haziran-8 Temmuz: Wimbledon Tenis Turnuvası, 26 Haziran-15 Temmuz: Copa America (Venezüella), 27 Haziran-1 Temmuz: Avrupa Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası (İspanya), 28 Haziran-13 Temmuz: Dünya Yelken Şampiyonası (Portekiz), 30 Haziran-22 Temmuz: Dünya 20 Yaşaltı A Gençler Futbol Şampiyonası finalleri (Kanada).

TEMMUZ:
1-14: Okyanusya Futbol Şampiyonası, 2-7: Avrupa Eskrim Şampiyonası (Belçika), 7-15: Dünya Okçuluk Şampiyonası (Almanya), 7-29: Fransa Bisiklet Turu, 7-29: Asya Futbol Şampiyonası finalleri (Endonezya-Malezya), 11-15: Voleybolda Dünya Erkekler Süper Ligi finalleri (İtalya), 11-23: Afrika Spor Oyunları (Cezayir), 13-29: Pan Amerikan Oyunları (Brezilya), 17-18: Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turu ilk maçları, 19: UEFA Kupası 1. ön eleme turu ilk maçları, 24-25: Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turu rövanş maçları, 31 Temmuz-1 Ağustos: Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ilk maçları.

AĞUSTOS:
2: UEFA Kupası 1. ön eleme turu rövanş maçları, 7-8: Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçları, 8-12: Dünya Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası (Almanya), 8-18: Dünya Üniversite Yaz Spor Oyunları (Tayland), 12-19: Dünya Badminton Şampiyonası (Malezya), 14-15: Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçları, 14-22: Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası (Almanya), 16: UEFA Kupası 2. ön eleme turu ilk maçları, 22-26: Voleybolda Dünya Bayanlar Grand Prix finalleri (Çin), 26: F1 Türkiye Grand Prix'si, 25-2 Eylül: Dünya Atletizm Şampiyonası (Japonya), 25-2 Eylül: Dünya Kürek Şampiyonası (Almanya), 27-9 Eylül: ABD Açık Tenis Turnuvası, 28-29: Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçları, 30: UEFA Kupası 2. ön eleme turu rövanş maçları.

EYLÜL:
1-9: Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası (Almanya), 3-9: Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası (İngiltere), 3-16: Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası finalleri (İspanya), 6-16: Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası finalleri (Rusya), 10-30: Dünya Bayanlar Futbol Şampiyonası finalleri (Çin), 13-16: Dünya Judo Şampiyonası (Brezilya), 15-16: Teniste FedCup final maçı, 15-23: Dünya Erkekler ve Bayanlar Halter Şampiyonası (Tayland), 15-30: Dünya Erkekler Boks Şampiyonası (Rusya), 18-23: Dünya Güreş Şampiyonaları (Azerbaycan), 19-23: Dünya Slalom Kano-Kayak Şampiyonası (Brezilya), 19-23: Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Yunanistan), 20-30: Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri (Belçika-Lüksemburg), 21-22-23: Dünya Atletizm Finali (Almanya), 24-29: Avrupa Curling Şampiyonası (İspanya), 24 Eylül-7 Ekim: Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası (İtalya), 26-30: Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası (Almanya), 28 Eylül-6 Ekim: Dünya Eskrim Şampiyonası (Rusya), 30: Berlin Maratonu.

EKİM:
2-3: Şampiyonlar Ligi gruplarında 2. hafta maçları, 4: UEFA Kupası 1. tur rövanş maçları, 7: Okçulukta Dünya Kupası final müsabakaları, 7: Chicago Maratonu, 12-14: Dünya Kupası Masatenisi müsabakaları (İspanya), 14: Atletizmde Dünya Yol Koşusu Şampiyonası (İtalya), 14-21: Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası (Danimarka), 20: Ragbide Dünya Kupası final maçı (Fransa), 20-21: F1'de sezonun son yarışı olan Brezilya Grand Prix'si, 23-24: Şampiyonlar Ligi 3. hafta maçları, 25: UEFA Kupası gruplarda ilk maçlar.

KASIM:
4: New York Maratonu, 6-7: Şampiyonlar Ligi 4. hafta maçları, 8: UEFA Kupası 2. hafta maçları, 18-2 Aralık: Voleybolda Erkekler ve Bayanlar Dünya Kupası müsabakaları (Japonya), 21: Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinin sona maçları, 23: 2010 Dünya Kupası eleme gruplarının kura çekimi, 27-28: Şampiyonlar Ligi 5. hafta maçları, 29: UEFA Kupası 3. hafta maçları, 30 Kasım-2 Aralık: Davis Kupası final maçı, 30 Kasım-2 Aralık: WRC'de sezonun son yarışı olan İngiltere Rallisi.

ARALIK:
2-16: Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası finalleri (Fransa), 9-16: Dünya Kulüplerarası Futbol Şampiyonası, 5-6: UEFA Kupası 2. tur gruplarında 4. hafta maçları, 6-12: Dünya Bireysel ve Takımlar Squash Şampiyonası (Hindistan), 9: Avrupa Kros Şampiyonası (İspanya), 11-12: Şampiyonlar Ligi gruplarında 6. ve son hafta maçları, 13-16: Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası (Macaristan), 19-20: UEFA Kupası 2. tur gruplarında 5. ve son hafta maçları.