"G.Saray Burak'ı satmak istiyordu"

"G.Saray Burak'ı satmak istiyordu"
"G.Saray Burak'ı satmak istiyordu"
Burak Yılmaz'ın Lazio'ya transferi neden gerçekleşmedi? Galatasaray, golcü ismi göndermek istedi mi? İşte İstanbul-Roma hattında yaşananlar...

Esma ÇAKIR / ROMA (DHA) - Lazio Kulübü'nün aracı olarak gönderdiği ve İstanbul 'da 3 gün boyunca Burak Yılmaz ve Galatasaraylı yetkililerle görüşen Valerio Antonini ile başarılı forvetin menajeri Ali Egesel, görüşmelerin neden tıkandığını anlattı.

Terim-Bruma buluşması


İtalyan basınında yer alan haberlerde, menajer Ali Egesel'in talep ettiği 2 milyon euroluk komisyon nedeniyle görüşmelerin son anda tıkandığı öne sürüldü.

"TERİM SADEC BİR FORVETLE ÇALIŞMAYI TERCİH EDİYORDU"

İstanbul'dan Roma'ya eli boş dönen Valerio Antonini, Burak transferi konusunda iki kulüp arasında kendisinin arabuluculuk yaptığını doğrularken, "Galatasaray Sportif Direktörü Bülent Tulun'u geçen Çarşamba günü Roma'ya davet ettim. Galatasaray, soyunma odasında yaşanan problemlerden dolayı Burak'ı satmak istiyordu. Terim de sadece bir forvetle çalışmayı tercih ediyordu. Bu yüzden Burak'ın gönderilmesinde sakınca görmüyordu. Ancak Çarşamba günü bir anlaşmaya varamadık. Ben de Cumartesi günü İstanbul'a gittim. Önce Galatasaraylı yetkililerle sonra da Burak ve menajeriyle buluştum. Pazar günü ise Ünal Aysal, Bülent Tulun, Fatih Terim, Burak Yılmaz ve menajeri Ali Egesel ile bir araya geldim" ifadelerini kullandı.

BURAK BİZE TOPLAMDA 40 MİLYON EURO'YA MAL OLACAKTI

Galatasaray ile 11 milyon euro bonservis ve 2 milyon euro bonus ödemesine anlaşmaya vardıklarını vurgulayan Antonini, "Lazio Şampiyonlar Ligi'ne gitmiş olursa Burak'a ödenecek olan bonuslardı bunlar. Burak'a ise yıllığı 2,2 milyon Euro ödeme şartıyla 5 yıllığına anlaşmaya vardık. Buna ek olarak takımın gidişatı ve Burak'ın elde ettiği başarılara göre ödemeler yapılacaktı. Başkan Lotito, Burak'ı almak için gerçekten çok çaba sarfetti. Vergiler, komisyonlar, yıllık ücret ve bonusların tamamı hesaplandığında sonuçta Burak'ı satın alma operasyonunun brütü Lazio'ya 40 milyon eurodan fazlaya mal olacaktı. Ayrıca Burak'a yılda en az 800 bin euro bonus ödenecekti" dedi.

Serdar Aziz'in menajeri konuştu


BURAK İSTEKLİYDİ, TRANSFERİ MENAJERİ TIKADI

Galatasaray'la anlaşmaya vardıktan hemen sonra bir anda Burak'ın menajeri Ali Egesel'in kendilerinden 2 milyon euro komisyon istediğini iddia eden Antonini, "Bunu 6 aya yaymak üzere 2 taksitle ödememizi istedi. Burak Lazio'ya gelmek için çok istekliydi. Hatta geçen yıl da gelmeyi çok arzuladığını söyledi. Galatasaraylı yetkililerle Ritz Carlton Otel'deki buluşmamızda Burak, Ünal Aysal'a Lazio'ya gelmek istediğini söyledi. Bu transferdeki tek problem, 2 milyon Euro komisyon isteyen Burak'ın menajeriydi. Ünal Aysal da bunların hepsini biliyor. Çünkü menajerin komisyonla ilgili bana gönderdiği maili Aysal'a da göndermiştim" diye iddialarını sürdürdü.

YAZIK OLDU

"Gerçekten yazık oldu. Çok güzel bir operasyondu ve Burak da buraya gelecek olmaktan çok mutluydu. Lazio da onu almak için elinden geleni yaptı" diyen Antonini, "Gerek Ünal Aysal ve gerekse de Bülent Tulun'a gerçekten teşekkür ediyorum. Gerçekten ciddi ve kaliteli insanlar. Ancak menajeri ne yazık ki bu transfere yardımcı olmadı" ifadelerini kullandı.

MENAJER: BENİ BAHANE ETTİLER

Burak Yılmaz'ın menajeri Ali Egesel ise kendisi hakkında ortaya atılan iddiaların yalan olduğunu dile getirerek, "Lazio, Galatasaray'la anlaşmaya vardı. Ancak Burak'ın şartları konusunda mutabakat sağlanamadı. Transfer gerçekleşemeyince menajerlik ücretini bahane ettiler" dedi.

Komisyon olarak 2 milyon euro talep ettiğini doğrulayan Ali Egesel, "Bu büyüklükte bir transferde bu tip rakamlar istenir. Ben 2 milyon dedim, onlar da sonra 1,5 milyon teklif etti. Ben de kabul ettim. Ancak Lazio Başkanı Lotito'nun, baştan beri bu işi yapmaya niyeti yoktu ve hakikaten hasta ruhlu bir adam. En sonunda böyle bir şey bulup çıktı işin içinden. Zaten ben transferin olma ihtimalini zor görüyordum" diye konuştu.

Galatasaray'da iki imza birden


LAZİO CİDDİYETSİZ BİR TAKIM

Lazio'nun ciddiyetsiz bir takım olduğunu öne süren Egesel sözlerini şöyle sürdürdü:
"Galatasaray, ilk başta bonservisi 20 istiyor bunlar 8 teklif ediyor. Burak 3,5 milyon istiyor bunlar 2 veriyor. Elbette her şeyin pazarlığa tabi olduğu bir ortamda siz ücreti baştan fazla söylüyorsunuz. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Galatasaray'ın son teklifi de kabul edilmeyince aslen Cumartesi günü bu iş kapanmıştı. Ancak Lotito Pazar günü doğru düzgün bir oyuncu alamayınca tekrar Burak için girişimde bulundu. Ancak bunlar pazartesi günü saat 18.00 gibi konuşuluyor. Zaten uluslararası transfer sistemine yetişme ihtimali yok. Yani Lazio tarafı gayrı ciddi. Galatasaray da Burak da biz de gördük bunların gayrı ciddi olduğunu. Zaten gönül rahatlığıyla yapılacak bir transfer değildi."

İŞTEN ANLAMAYAN ADAMLAR

Sonunda kulüpler arasında mutabakata varılır gibi olduğunu anlatan Egesel, "Ancak Burak'ın şartlarında halen tam bir mutabakat yoktu. Orada benim durumumu gerekçe gösterip, yukarı çıkmaya çalıştılar. Oysa menajerlik ücreti konusunda da anlaşma olmuştu. Ancak Valerio (Antonini) gibileri bu işin adamları değil. Çünkü aslen buğday tüccarı bu adam. Ayrıca bugüne kadar herhangi bir transferde 'menajeri bu kadar istedi' diye çirkin bir şey duydunuz mu siz? Bu zaten olayın doğru olmadığının kanıtı" diye tepkisini dile getirdi.

SON TEKLİFE DE DÜŞÜK KARŞILIK VERDİLER

Egesel, son olarak Galatasaray'ın 11 milyon bonservis+4 milyon Euro bonuslarla anlaşma sağlanabileceğini muhatabına bildirmesinin ardından ise şunların yaşandığını aktardı:
"Galatasaray 'Bunun dışında bir teklife yaklaşmıyoruz' dedi. Tekrar Lotito'yla görüştükten sonra Valerio bize, 9,5 milyon artı 2 milyon euroyla geldi. Orada zaten bitti olay. Galatasaray, bunların gayrı ciddiyetsizliğini gördü. Sonra da bu işi kapattık. Sonra Galatasaray'ın şartlarını kabul edip, transfer döneminin bitmesine 3 saat kala konuşuluyor tekrar telefonla. Yani bu büyüklükte bir transfer anlayın. Benim yüzümden bu transferin olmadığı yalan. İtalyan basınının bunun doğruluğunu araştırma amaçları da yok zaten."

Kazım transferinde mutlu son