G.Saray'dan F.Bahçe'ye 'devşirme' tepkisi

G.Saray'dan F.Bahçe'ye 'devşirme' tepkisi
G.Saray'dan F.Bahçe'ye 'devşirme' tepkisi
Galatasaray Kulübü Atletizm Şube Koordinatörü Şükrü Çaprazlı, atletizmde devşirmeler dahil 9-10 yabancıyla mücadele eden ENKA ve Fenerbahçe arasındaki yarışın Türk atletizmine faydalı olmadığını savundu.

İSTANBUL - Şükrü Çaprazlı, atletizmde Galatasaray 'ın rekabette biraz geride kalmasıyla ilgili soru üzerine, "Teknik olarak baktığımızda Fenerbahçe ve ENKA'nın devşirmeler dahil yaklaşık 9-10 sporcusunun Türk olmadığını görüyoruz. Geçen sezon Süper Lig erkeklerde Türk atletlerle üçüncü olduk. Eğer ENKA ve Fenerbahçe kendi bünyesinde koşturduğu 3 yabancı artı 7-8 devşirme yapılan sporcuları çıkardığımız zaman şampiyonun kim olduğu açık ve net ortaya çıkar" diye konuştu.

Yabancı sporcuya karşı olmadığını vurgulayan Çaprazlı, şöyle devam etti:
"Gelen yabancıların Türk sporunu forse etmesi gerekiyor. Örneğin Fenerbahçe ve ENKA'nın birbirleriyle puan yarışının yapmış olmasının Türk atletizme çok faydalı olmadığını düşünüyorum. ENKA'nın elinde İzzet Safer var. Bu kardeşimiz yetenekli. Daha iyi koşabilir, ama önünde bir handikap var. Fenerbahçe, Ramil Guliyev'i getirdi. ENKA buna karşı hamle yaptı Jamaikalı bir sporcu getirdi, derecesi 10.04. Türkiye 'de sprinter nasıl bulacağız? 10.04'ün önüne kim geçecek? Gidip Usain Bolt'un yeğenlerini falan mı toparlayıp getirmemiz lazım. Bunun çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Atletizm Federasyonu'nun buna bir önlem alması gerekiyor."

"ATLETİZM CAMİASI GALATASARAY'A ŞÜKRAN BORÇLUDUR"

Şükrü Çaprazlı, yabancı konusunda bazı sınırlamalar getirilmesi gerektiğini kaydederek, "Hazıra konmamalıyız. Galatasaray'ın şiarı da budur. Dışarıdan baktığınızda Galatasaray üçüncü gibi görünür. Bugün atletizm camiası Galatasaray'a şükran borçludur. Neden, çünkü atletizm camiasının 'biz istemiyoruz dediği' sporcuları Galatasaray en iyi şartlarda bu sahaların içinde tutmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Şu an itibarıyla Galatasaray'ın bünyesinde devşirme ve yabancı sporcu bulunmadığına dikkati çeken Çaprazlı, şunları kaydetti:
"Şartları buna göre değerlendireceğiz ama 'bunlara harcayacağımız masrafla kaç tane yerli sporcuya masraf yaparız' şeklinde bir matematik hesabı yapıyoruz. Ayrıca yurt dışından getireceğimiz sporcunun bizim Türk sporcuları forse etmesi lazım. Ben onun yanına 2-3 adam koymalıyım veya onun hocasından faydalanabilmeliyim. Eğer böyle bir imkanım olursa mesafe ve teknik branşlarda birilerini getirmeyi düşünebilirim. Gelen yabancı altyapıdaki çocuklarıma örnek olabilmeli ve onları biraz daha yukarı çekebilen bir atlet olmalı."

Galatasaray'ın şu an sadece A takım olarak hizmet verdiğini anlatan Şükrü Çaprazlı, 2013-2014 sezonunda Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Turkcell ile olan işbirliğinden dolayı Sporcu Performans Değerlendirme Merkezi'nin İzmir'de olması nedeniyle oradaki okullara yönelik altyapı çalışması başlattıklarını kaydetti. 2020 Olimpiyatları için İzmir'de iyi bir potansiyel yakalayacaklarını umut ettiğini belirten Çaprazlı, "Hele ki şu dönemlerde sıkıntılı olan atletizm camiasının önünü gençlerle açmak, bu sıkıntıları bertaraf edip onlara atletizmin güzel yüzünü göstererek, bu camianın içine çekmek en büyük hedeflerimizden biri. Zaten Galatasaray Kulübü'nün en büyük şiarlarından biri budur. 2014-2015 sezonunda Galatasaray gençler ve yıldızlarda da eski görkemli yıllarına dönmeyi hedeflemektedir" diyerek sözlerini tamamladı. (AA)