G.Saray'ın borcu dudak uçuklattı

G.Saray'ın borcu dudak uçuklattı
G.Saray'ın borcu dudak uçuklattı
Sarı-kırmızılı kulübün Eylül Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda mali tablo üyelere sunuldu

AA - Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen Divan Kurulu Toplantısı'nda, Başkan Ünal Aysal'ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Özkan Olcay, Şükrü Ergün, Aka Gündüz Özdemir, Ahmet Ocaklı, Mete İkiz, Sedat Doğan, Mehmet Emin İpekdokuyan, Mehmet Karlı, Necati Demirkol, Emir Sarıgül ve Ebru Köksal hazır bulundu.

Toplantıda, yönetim kurulu tarafından üyelere, kulüp ile bağlı ortaklıklarına ait 30 Haziran 2013 tarihi itibarıyla düzenlenmiş ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide mali tablolar sunuldu. Ayrıca sunulan mali raporların denetleme kurulu tarafından yapılan incelemesi de üyelere aktarıldı.

Mali raporların sunumunun yapılacağı bölüm öncesi medya mensuplarının salonda kalıp kalmaması konusu, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar tarafından oya sunuldu. Bu oylamaya üyeler fazla ilgi göstermese de, 4'e karşı 2 oyla talep kabul edilerek, basın çalışanları salonun dışına alındı.

Toplantının başında Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar tarafından, 9 Temmuz 2011 tarihli genel kurulda yönetim kuruluna gayrimenkullerin değerlendirilmesi konusunda verilen yetkinin, yeni yönetim kurulu için de geçerli olduğu ve yeni yönetimin görev süresinin 3 yıl olduğu yönünde alınan hukuki görüşler üyelerle paylaşıldı.

Ayrıca divan kurulu üyelerinden Ahmet Özdoğan, kulübün eski profesyonel çalışanı olan yönetim kurulu üyesi Ebru Köksal'la ilgili olarak, kulübe ya da iştiraklerine hizmet karşılığı herhangi bir fatura, gider pusulası veya makbuz kesip kesmediği konusunda soru önergesi verdi.

MALİ RAPOR

Toplantının ana bölümünde medya mensuplarıyla paylaşılmayan mali raporların bir bölümü, daha sonra yazılılı olarak gazetecilere iletildi.

Raporda, Galatasaray Kulübü'nün 30 Haziran 2013 tarihi itibariyle konsolide net borç alacak farkının 249 milyon ABD Doları olduğu kaydedildi. Sarı-kırmızılı kulübün 2013 yılı ilk altı aylık döneminde esas faaliyetlerinden 211,4 milyon lira konsolide gelir elde ettiği, bu rakamın 177,3 milyon lira olarak gerçekleşen bir önceki hesap dönemine oranla yüzde 19'luk bir artış gösterdiği aktarıldı.

Kulübün, 211,4 milyon liralık konsolide gelirinin yüzde 17'sinin yayın haklarından, yüzde 22'sinin bilet gelirlerinden, yüzde 14'ünün sponsorluk gelirlerinden, yüzde 20'sinin mağazacılık satışlarından ve yüzde 8'inin de isim hakkı gelirlerinden oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada, 2012 yılı sonu itibariyle 55 olan GS Store mağaza sayısının Ağustos 2013'te 90'a çıkarıldığı belirtilirken, toplam forma satışının 423 bine ulaşarak Türkiye için rekor bir sayıda gerçekleştiği, GS Store'un da ilk kez karlı bir hale gelerek 6,9 milyon lira faaliyet karı elde ettiği dile getirildi.

Ayrıca 2013-2014 sezonu için Türk Telekom Arena'da yapılan loca, VIP koltuk, yıllık kombine ve günlük bilet satış gelirlerinin planlananın oldukça üzerinde gerçekleştiği aktarılmasına karşın kesin rakamlar verilmedi.