'Galatasaray Avrupa'dan men edilebilir'

'Galatasaray Avrupa'dan men edilebilir'
'Galatasaray Avrupa'dan men edilebilir'
Sarı-kırmızılı yönetim, eski hocası Cesare Prandelli'ye gelecek yılki alacağını ödemek istemiyor. "Hedefimiz Avrupa değil lig" sözünün haklı bir sebep olamayacağını savunan spor hukukçusu Emin Özkurt, "Ödeme yapılmazsa Avrupa'dan men kararı çıkabilir" uyarısı yaptı.

Galatasaray 'da sözleşmesi feshedilen teknik direktör Cesare Prandelli konusunda sıkıntılar devam ediyor. İtalyan çalıştırıcı, gelecek yılın alacaklarını da istiyor. Sarı-kırmızılı yönetim ise sadece bu sezonun alacaklarını vererek anlaşmayı planlıyor. Sezon başında 2 milyon 295 bin Euro garanti ücrete imza atan Prandelli, Galatasaray'dan ayrılana kadar 1.2 milyon Euro almıştı.

Olcan Adın'dan ilginç 'Ak Saray' paylaşımları


AVUKAT ÖZKURT: O SÖZLER FESİH NEDENİ OLAMAZ

Galatasaray İkinci Başkanı Hamdi Yasaman, İtalyan hocanın, "Hedefimiz Avrupa değil lig" sözlerinin kulübün pazarlama gücüne zarar verdiğini ve bunun haklı sebep gösterilip sözleşmenin feshedilebileceğini dile getirmişti. Konuyla ilgili Bugün Gazetesi'ne konuşan Spor Hukuku Uzmanı Av. Emin Özkurt ise sarı-kırmızılı camiayı uyardı.

Özkurt, "Bir teknik direktörün sözleşmesini feshetmek için hakaret içermeyen, teknik yoruma yönelik açıklamalara dayanmak mümkün değil. 'Hedefimiz Avrupa'da değil lig' açıklamasından dolayı sözleşme feshedilmesi haklı bir neden oluşturmaz. Mali sorumluluklardan kurtaracak nitelikte değerlendirilmez. Daha önce FIFA ve CAS nezdinde görülmüş dosyalar incelendiğinde bu yaklaşımın kulübü teknik direktöre ödeme yapmaktan kurtarmayacağı kanaati ağır basmaktadır" dedi.

"FAIR PLAY DE ÖNEMLİ"

UEFA'nın Finansal Fair-Play hükümleri çerçevesinde kulüplere yaklaşımının son derece önemli olduğuna dikkati çeken Özkurt, "UEFA, bir kulübü; başka kulüplere, futbolcusuna, teknik direktörüne, çalışanlarına ve/veya vergi dairesine karşı vadesi geçmiş borcu olmamasını şart kılmakta. Prandelli'ye belirlenmiş tarihlerde ödeme yapılmazsa, İtalyan hocanın Galatasaray'ı UEFA'ya şikayet etme hakkı var. Yükümlülükler yerine getirilmez ve vadeler geçirilirse Avrupa'dan men kararı çıkabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Galatasaray'a bedelli sorusu