"Galatasaray Avrupa'ya gidemez"

"Galatasaray Avrupa'ya gidemez"
"Galatasaray Avrupa'ya gidemez"
Fenerbahçe Ülker ile oynanacak şampiyonluk maçına çıkmama kararı alan Galatasaray için TBF'nin önemli ismi Emir Turam'dan flaş bir açıklama geldi.

Galatasaray 'ın final serisinin 7. maçına çıkmama kararı spor gündemine bomba gibi düştü. Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) FIBA Dış İlişkiler Direktörü Dr. Emir Turam, tarihi karar hakkında çarpıcı bir yorumda bulundu. Kararın Galatasaray geleneklerine yakışmadığını belirtirten Turam, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın "Bundan sonra Türkiye'de değil Avrupada mücadele ederiz" çıkışına da "Bu mümkün değil" yanıtını verdi.

"Türkiye'de değil Avrupa'da oynayacağız"


Sporx.com'da yer alan habere göre; yönetici Turam, "Galatasaray yönetiminin maça çıkmama kararıyla ilgili ne düşünüyorsunuz ?" sorusuna, "Ben çıkmayacaklarına hala inanmıyorum. Bence bu çok büyük bir hata. Bu çıkmamak ne Galatasaray'ın geleneklerine, ne kulübe, ne oyuncularına, ne koçuna, ne taraftarlarına, ne de Galatasaray'ı rolmodel alan yetişmekte olan nesillere yakışıyor. Bunu yeni nesillere nasıl izah edeceklerini merak ediyorum. Bırakın torunlarına izah edemezler. Bırakın olayın bu tarafını, bir de bu kulübün bir gelenek tarafı var. Galatasaray kulübü, 1915'de gönüllü olarak Çanakkale'ye gidip tek bir öğrencisi sağ dönmeyen bir liseye camiası bu... Adamlar asker değil öğrenci ve hepsi okuldan kaçıyor üçü beşi değil tümü okuldan kaçıyor ve hepsinde ölüyor. Onlar ıvırdı zıvardı güvenlikti filan demiyor gidiyorlar ülkeleri Türkiye için ölüyorlar. Ama o camianın sporcuları bugün sahaya bile çıkamıyor. Aynı camianın torunları. Ben bunu anlayamıyorum izah edilemez bir şey. Mutlaka onlar bunu camialarına anlatacaklardır elbette anlatamayacakları bir karar almamışlardır. Böyle bir şey Türkiye'de hiç yaşanmamış Dünyada hiç yaşanmamış. Beklenmedik bir şey bu. Galatasaray bu gelenekleriyle o yüzden özel bir camia. O 1915'de yaşananda dünyanın hiç bir yerinde yaşanmamış. Ama onu yaşayan yaşatan bu ülkeye o şerefi yaşatan camia gelip bunu yapamaz diye düşünüyorum. Görmeden inanmam" cevabını verdi.

Ataman açıkladı: Maça çıkmıyoruz!


"FEDERASYONUN ONAYI OLMADAN AVRUAPA'DA OYNAYAMAZ"

Emir Turam, Ünal Aysal'ın "Bu TBF oldukça Türkiye'de değil Avrupada oynanarız" çıkışıyla ilgili olarak, "Bir kulübümüzün Avrupa'da mücadele etmesi için yasal onay yetkisi Basketbol Federasyonu ve GSGM'dedir. Spor teşkilatının onayı olmayan hiç bir kulüp Türkiye'ye yurt dışında temsil etmesi söz konusu değil. Euroleague FIBA tarafından düzenleniyor olsaydı yüzde 100 böyleydi. Euroleague'nin bugünkü yapısıyla bu yüzde 100 olmasa da yüzde 95-98 böyledir. Biliyorsunuz Euroleague kar amaçlı bir ticari firma. Burası (Galatasaray'ı alıyorum) derse, Galatasaray da (Burada oynayacağım) derse, olay bir tartışma zeminine girer. Bence yine de bu bizim federasyonumuzun GSGM'nin onayı olmadan mümkün olmaz. Çok net değil, ama yasa çok net. Türk basketbol yönetimi, Basketbol Federasyonu'ndadır. Basketbolda yurt dışında kimin temsil edileceğinin onayı ve tescili de federasyonundadır" ifadelerini kullandı.

TBF'den Galatasaray'a çağrı