@gokhan_karatas

Galatasaray ile Fenerbahçe'nin 'başkanlık' farkı!

Galatasaray ile Fenerbahçe'nin 'başkanlık' farkı!
Galatasaray ile Fenerbahçe'nin 'başkanlık' farkı!
Formasını 4. yıldızı takan ilk kulüp olmak için şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray ve Fenerbahçe, hem savundukları görüşler hem de farklı genel kurul yapıları nedeniyle yeşil saha dışında da karşı karşıya geliyor. Ancak ezeli rakipler, bu kez çok ilginç bir konuda görüş ayrılığına düştü.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Aziz Yıldırım'ın başkanlık tarzı nedeniyle 'tek adamlık' eleştirilerine maruz kalan Fenerbahçe ile Mayıs ayında görevi bırakacak geçici yönetim idaresindeki Galatasaray , saha sonuçları yerine Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden 'başkanlık sistemi' tartışmasıyla gündeme geldi.   

Sarı-lacivertli kulübün 2 numarası, Fenerbahçe'nin başkanlık sistemiyle yönetildiğini ve bunun doğru olduğunu açıkladı. Sarı-kırmızılı kulübün 2 numarası ise Galatasaray tüzüğüne göre başkanlık sisteminin olamayacağını savundu.

"FENERBAHÇE'DE BAŞKANLIK SİSTEMİ VARDIR"

Fenerbahçe Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, kulübün resmi dergisinin Nisan sayısına verdiği röportajda, Fenerbahçe'de başkanlık yapmanın çok zor olduğunu belirtirken, oldukça çarpıcı ifadeler kullandı.

Siyasileri her fırsatta dile getirdiği başkanlık sistemini savunan Uslu, "Fenerbahçe'de başkanlık sistemi vardır. Şimdi diyorlar ya başkanlık sistemi. Evet, bu kulüp başkanlık sistemiyle yönetilir. Başkanlık sisteminde demokrasi vardır. Yönetim kurulunda herkes fikrini açık açık söyler ama sonunda başkan ne derse o olur, sistem budur. Çünkü başkanlık sisteminde genel kurul üyeleriniz başkanı seçiyor" diye konuştu.

 "GALATASARAY'DA BAŞKANIN TEK İMZA YETKİSİ YOK"

Galatasaray'da ise durum farklı. Öyle ki bu farklılık, geçtiğimiz salı günü gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, Başkan Duygun Yarsuvat ile muhalif görüşlerini aktaran İkinci Başkan Hamdi Yasaman arasındaki gerginliğe de yansıdı. Başkan Yarsuvat, "Madem benimle aynı görüşte değilsin emen istifa mektubunu yaz” sözleriyle rest çekti. Hürriyet’e konuşan Yasaman ise "İstifa etmiyorum. Mayıs’a kadar görevimin başındayım. Çünkü genel kurula verilmiş sözüm var. Galatasaray’da başkanlık sistemine karşıyım. Başkanın tüzükte dahi tek imza yetkisi yok. Başkan ve yönetim kurulu vardır. O yüzden başkan ve tek adamlık sistemi yanlıştır" dedi.