Galatasaray karda izini kaybetti

Cuma günü mangal keyfi, cumartesi gecesi sinema, pazar sabahı kent merkezinde gezinti... Böylesine güzel hafta sonu aktivitelerinden sonra dün gece, buzlu zeminde soğuk havada oynanan maç Galatasaraylılara angarya gibi gelmiş olmalı!
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Cuma günü mangal keyfi, cumartesi gecesi sinema, pazar sabahı kent merkezinde gezinti... Böylesine güzel hafta sonu aktivitelerinden sonra dün gece, buzlu zeminde soğuk havada oynanan maç Galatasaraylılara angarya gibi gelmiş olmalı! zaten karşılaşmanın ilk dakikalarında da böyle bir görüntü verdi Sarı-Kırmızılılar. Geçen hafta Trabzonspor önünde galibiyeti kaçıran Kayserispor, bu kez aynı hayal kırıklığını yaşamamak için erkenden renktaşının kalesine yüklendi. 9'da orta sahadan atılan topta Galatasaray savunmasının arkasına sarkan Gökhan, Mondragon'la karşı karşıya pozisyonda meşin yuvarlağı büyük farkla auta attı ('Büyük' sıfatının burada altını çizmek istiyorum). 'Kral'ın aklı belki de halen, Trabzon maçında kaçırdığı penaltıdaydı. Bir dakika sonra da Mehmet Topuz uzaktan kaleyi yokladı, ancak nafile.
İlk 10 dakikalık bölümden sonra konuk ekip toparlandı. Sarı-Kırmızılılar ilk yarı boyunca Sabri ve Hasan Şaş'la sağdan yüklenirken, bu ikilinin arkalarında boş bıraktıkları alanlar kendilerine yol, su, elektrik ve Kayserispor kontratağı olarak geri döndü. Anlaşılacağı gibi, ilk devrenin büyük bir bölümü şeref tribününün önündeki, Galatasaray'ın sağ, Kayseri'nin sol kanadına denk gelen alanda oynandı. Sarı-Kırmızılılar'ın ilk yarıdaki en önemli atağında, 12'de Sabri'nin sağdan ortasında sol arka direkte Ümit gelişine sert bir vole vurdu ancak top auta gitti. Hiçbir şutun çerçeveyi bulmadığı ilk yarıda Galatasaray ilk ve son 10 dakikalar hariç baskın gözüktü ancak bu baskılarını ciddi bir gol pozisyonuna çeviremediler. Bunda Kayserispor savunmasının tatlı-sert (ve kesinlikle başarılı) savunmasının da etkisi vardı. Rakibe pozisyon vermemekle kalmadılar, Sarı-Kırmızılıların sinirlerini de iyice gerdiler. Bu nedenle ki Galatasaraylı futbolcular (Ümit ve Sabri özellikle) ilk yarıyı rakip ve hakemle tartışarak geçirdiler.
Bir an umutlandık ama...
47. dakikada gerçekleşen bir olay, ikinci yarıda daha iyi bir maç izleme umutlarını artırdı: Bir şut kaleyi tuttu! Ragıp'ın soldan ortasında Iglesias'ın yakın mesafeden kafası Mondragon'da kaldı. İlk yarının sonlarında da aşırtma bir vuruşla kaleyi yoklayan Arjantinli, Güney Amerikalı hemşerisine dün gece zaman zaman korku dolu anlar yaşattı, ancak aynı rahatsızlığı kendisini marke eden savunmacılara gösterdiğini söylemek biraz zor.
Ancak boşuna heveslenmişiz, Iglesias'ın pozisyonundan sonra maç ilk yarıdaki rutin haline geri döndü. Bol top kayıplı bir orta alan mücadelesine tanıklık eden bizler bir sonraki ciddi tehlike için 68'de Ümit'in pozisyonunu beklemek zorunda kaldık. Anlaşılan dün golcülerin gecesi değildi. Iliç'in kafayla verdiği pasta savunmanın arkasına sarkan Ümit, kaleciyle karşı karşıya pozisyonda aşırtma bir vuruş yapmak istedi ama top Ivankov'un ellerinde kaldı. Bu ikili 77'de yine karşı karşıya geldi, yine Ivankov kazandı.
Nihayetinde maç golsüz sona erdi. Bu futbol için bu skor iki takım için de tatmin edici olmalı. Yine de Gerets'e küçük bir tavsiye. Bir daha maç öncesi film izleyecekseniz bu 'Kanlı Elmas' değil de, 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' olsun. Yararını göreceksiniz.

KAYSERİSPOR: 0
Ivankov. 7
Uğur. 7
Mendez. 6
Aydın. 6
Toledo. 7
Mehmet. 5
Ragıp. 6
Erdal. 5
(Kamber 46). 5
Kemal. 6
(Eder 71). 5
Gökhan. 5
(İlhan 85). -
Iglesias. 5

GALATASARAY: 0
Mondragon. 6
Sabri. 5
Tomas. 6
Song. 6
Orhan. 5
H. Şaş. 5
(Okan 62). 5
Ayhan. 5
Inamoto. 5
Arda. 5
(H. Kabze 62). 6
Iliç. 6
(Necati 84). -
Ümit. 5

GOL: Yok
SARI KART: Ragıp
Stat: Atatürk - Hakemler: M. K. Abitoğlu, B. Duman, S. Gençerler